24 лютого виповнюється 100 років від дня народження чудового українського скульптора, онука класика української літератури Михайла Коцюбинського, Заслуженого діяча мистецтв України – Флоріана Абрамовича Коцюбинського, а 25 березня – ось вже 30 років, як він пішов із життя.
   Мало хто з сучасників знає про його бойові справи. Флоріан Абрамович брав участь у Зимовій війні 1940 року (Фінський фронт), у німецько-радянській війні (Західна Білорусь, Брянський та 2-й Прибалтійський фронти). Воював у складі повітряних сил, у батальйоні аеродромного обслуговування, війну закінчив лейтенантом.
   Він вистояв, залишився живий, незважаючи на поранення, контузії, операції. Настало мирне життя, наповнене працею, злетами і падіннями, сумнівами і радощами. У 1946 році Флоріан Коцюбинський вступає до Київського художнього інституту. Після закінчення навчання Флоріан Коцюбинський деякий час викладав скульптуру у Київській художній школі. А згодом навчався в аспірантурі на філософському факультеті (так звана «марксистько-ленінська естетика»). Але покликання скульптора, практична творча праця значно більше цікавила молодого творця, і він, не закінчивши аспірантури, повернувся до своєї основної творчої роботи — скульптури.
   Цей час був піком його натхнення. Його творіння можна бачити у багатьох містах України і також у нашому місті.
   Його роботи: погруддя М. Коцюбинського на могилі у Чернігові, скульптурна композиція «Мир» (монументальна фігура жінки з голубами), що прикрашає міст через Дніпро поблизу станції метро у Києві, монумент на Савур-Могилі (Донеччина) – пам’ятник перемоги над нацистськими окупантами у Другій світовій (влітку 2014 року цей пам’ятний знак було зруйновано російськими окупаційними військами), скульптурний портрет молодого Кобзаря «Думи молодії».
   У 1970 році скульптор викарбував для Алеї Героїв у Чернігові з бронзи та граніту пам’ятники Юрію Коцюбинському та Віталію Примакову. Цього ж року майстер виконав  з граніту цілу галерею видатних українських військових діячів ХVІІ ст.: Петра Сагайдачного, Тараса Трясила, Максима Кривоноса, Івана Богуна та Івана Сірка.
   До 110-річчя від дня народження Михайла Коцюбинського Флоріан Абрамович створив натурну скульптуру видатного письменника. Задумливий сидить Михайло Михайлович під вітами блакитної ялинки і ніби запрошує гостей до свого саду. Відтоді, як у Чернігівському музеї М.Коцюбинського було збудовано нове приміщення літературної експозиції, відвідувачів зустрічає велична декоративна статуя борця за народну волю, що її створив Ф.А. Коцюбинський за мотивами повісті «Fata Моrgаnа».
   Скульптор не раз брався за перо: написав лібрето балету «Тіні забутих предків», взяв участь у створенні лібрето опери за мотивами «Fata Мorgana», фронтові спогади, сповнені драматизму, спостережливого гумору.
   Ось таким був український скульптор Флоріан Абрамович Коцюбинський, Заслужений діяч мистецтв України, син і онук Коцюбинських!

 

Флоріан Абрамович Коцюбинський