Олександр Степанович Афанасьєв-Чужбинський (11 березня 1816) – відомий у свою епоху письменник, публіцист, етнограф. Він залишив  безцінні етнографічні й краєзнавчі здобутки, на жаль, мало відомі навіть серед фахівців.
   Впродовж 1856-1860 рр. брав участь в етнографічних експедиціях Російського географічного товариства, багато мандрував Україною – вивчав народний побут, збирав фольклор та матеріали для словника української мови.
   Результатом досліджень місцевостей Південної України (опис клімату, традицій та звичаїв жителів)   стала низка  статей, що увійшли до книги “Поездка в Южную Россию”. У колекції рідкісних та цінних видань нашої бібліотеки зберігається примірник цієї книги: Поездка в Южную Россию. Ч.1. Очерки Днепра / А. Афанасьев-Чужинский. — СПб, 1861. — 468с.
   Олександр Степанович — автор поезій українською мовою, у фондах бібліотеки є збірка його поезій: Поезії / -Чужбинський О.С. Афанасьєв. — К. : «Рад.письменник», 1972. — 222с.
   Докладніще познайомитись з творчим доробком О.С. Афанасьєва-Чужинського дає можливість віртуальна виставка: «Письменник, мовознавець, публіцист – Афанасьєв-Чужбинський».

Олександр Степанович Афанасьєв-Чужбинський