Цими днями (9 лютого) виповнилося 195 років від народження українського живописця та графіка Костянтина Олександровича Трутовського, дитячі роки якого минули на Харківщині. Враження дитинства на все життя визначили інтерес майбутнього художника до українського побуту, переказів, барвистих народних обрядів.
Він успішно завершив навчання в Академії мистецтв. Але в столиці Російської імперії — Санкт-Петербурзі, за правління консервативного імператора Миколи І панувала тяжка атмосфера творчої несвободи. Митець був змушений виїхати жити то в Харківську, то в Курську губернії. В цей період К.О.Трутовський прагнув відобразити у своїй творчості життя селян Слобожанщини, адже їхні традиції, мова, культура поступово розчинялися в морі зросійщення – цілеспрямованої політики царської Росії. Трутовський прагнув зберегти для нащадків світ української культури й духовності. Костянтин Олександрович вирізнявся надзвичайною працелюбністю: картин, акварелей і малюнків олівцем виконано ним незліченну кількість. Окрім сцен українського побуту, він зображав типи і характери дрібних поміщиків, з тонкою спостережливістю та дотепністю. Про роботи майстра говорили, що вони є своєрідним історичним документом, настільки точно показали епоху 50-70 років XIX століття. Усі картини, створені К.О.Трутовським в Україні, об’єднані в два великих цикли – “Альбом сцен українського життя” (акварелі) та “Живописна Україна”.
Відомий Трутовський і як ілюстратор. Оздоблював твори Т.Шевченка, М.Вовчка, М.Гоголя, О.Пушкіна, М.Лермонтова, І.Крилова.
Окрім живопису займався педагогічною діяльністю, понад 10 років пропрацював у Московському училищі живопису, скульптури та архітектури.
Помер Костянтин Трутовський 17 березня 1893 року.
К.О. Трутовському пощастило – його твори були визнані шедеврами ще за життя. Під впливом творчості майстра сформувалося наступне покоління українських живописців: С. Васильківський, І. Їжакевич, М. Пимоненко, О. Сластіон та інші.