Подвиг безсмертний — пам’ять нетлінна (до Дня пам’яті жертв Другої світової війни)

Сьогодні ми схиляємо голови перед пам’яттю тих, хто загинув на полях битв і в таборах смерті, в містах і селах. Всі ми в неоплатному боргу перед полеглими у справедливій боротьбі за свободу і гідність людини. Віддаємо данину глибокої поваги ветеранам Другої світової війни. До Вашої уваги документальні джерела про події того періоду — виставка у читальному залі гуманітарних наук.
 
 

 

Чернігівщина в роки нацистської окупації : документи і матеріали / упоряд. О.Б. Коваленко [та ін.]. — Чернігів : Вид. Лозовий В.М., 2013. — 496 с.

Збірник документів та матеріалів, значна частина яких уперше запроваджується до наукового обігу, присвячений маловідомим аспектам нацистського окупаційного режиму на Чернігівщині під час Другої світової війни. Значну увагу приділено життєвим стратегіям та побуту мешканців регіону у цей драматичний період історії.

 

Каземиров, К. В. От Сталинграда на Берлин : воспоминания рядового солдата: 70-летию Победы в Великой Отечественной войне посвящ. / К. В. Каземиров. — Чернигов : Изд. Лозовой В.М., 2014. — 120 с.

Книга воспоминаний ветерана, прошедшего боевой путь от Волги до Берлина рядовым солдатом. автор делится с читателями яркими впечатлениями боевой молодости, просто и колоритно рисует образы  боевых товарищей, командиров и простых людей, с которыми судьба свела его на дорогах войны.

 

Устименко, В. Є. У кожного своя правда. Істина одна: Корюківка: довічний біль / В. Є. Устименко. — К. : Україна, 2013. — 440 с.

В основу історичного науково-документального дослідження покладено великий обсяг джерел, архівних матеріалів, розповідей очевидців Корюківської трагедії, знищення німецько-фашистськими загарбниками у тисячних вимірах мирних співвітчизників та десятків населених пунктів Чернігівщини у 1941 — 1943 рр.

Дослідження спрямоване на пошук відповідей на запитання: чому така трагедія могла статися без упередження і захисту населення, сіл і міст України наявними можливостями велетенської держави Союзу РСР та УРСР спільно з Українським штабом партизанського руху взагалі та кількатисячним Чернігівським партизанським з’єднанням зокрема.

 

 

Студьонова, Л. Долі, обпалені війною / Л. Студьонова. — Ніжин : Аспект-Поліграф, 2005. — 168 с.

Книга написана на документальній основі про Чернігівський район у роки Великої Вітчизняної війни. Вперше публікуються свідчення очевидців про спалені села, нагородні листи на героїв Радянського Союзу — уроженців Чернігівського району тощо.

 

Україна в полум’ї війни. 1941-1945. — К. : Україна, 2005. — 560 с. : іл. — ISBN 966-524-220-2 : 45 грн.

На основі аналізу фактичного матеріалу, нових архівних джерел автори розглядають найважливіші операції Червоної армії на території України, що суттєво вплинули на подальший хід Другої світової війни, значною мірою збагатили виєнне мистецтво.

 

Сучасні дискусії про Другу світову війну : зб. наук. ст. та виступів укр. і заруб. істориків. — Л. : ЗУКЦ, 2012. — 224 с.

Збірник наукових статей та виступів українських і зарубіжних істориків присвячено висвітленню найбільших гострих та суперечних подій Другої світової війни та пам’яті про неї. Особливий наголос робиться на розгляді дидактичних засобів щодо висвітлення подій Другої світової війни у системі історичної освіти.

 

Патриляк, І. К. Україна в роки Другої світової війни: спроба нового концептуального погляду / І. К. Патриляк, М. А. Боровик. — К. : ПП Лисенко М.М., 2010. — 590 с.

У книзі розглянуто найбільш суперечливі сторінки історії України періоду Другої світової війни. Велику увагу приділено висвітленню «української проблеми» напередодні і на початку світової війни, долі українських земель у 1939 — 1940 рр., участі українців у фінській кампанії, бойовим діям і причинам поразки Червоної армії в битві за Україну в 1941 р., окупаційному режиму нацистів та їхніх союзників в україні, українському визвольному рухові, діяльності радянського підпілля і партизанів, взаєминам більшовицької влади і українського суспільства в роки війни.

 

Україна у Великій війні 1939-1945 / упоряд. Л. Герасименко [та ін.]. — К. : ЕММА, 2014. — 264 с.

У виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки однієї з найбільших і найтрагічніших подій в історії українського народу ХХ століття — Другу світову війну. У запропонованій книзі проаналізовано події, що відбувалися на території сучасної України, або були пов’язані з діяльністю українців, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939 р., і завершуючи подіями на далекому Сході у вересні 1945 р.