950 років з першої літописної згадки про Видубицький монастир під Києвом

Видубицький Михайлівський монастир – один із найбільш таємничих та найбільш цікавих монастирів Києва. Схований у лісі на дніпровському схилі, цей монастир зберігає колорит давніх княжих та козацьких часів – періоду найбільшої величі Києва, але водночас він сучасний. На думку багатьох фахівців із архітектури та її історії Видубицький монастир є одним із найкращих архітектурних ансамблів України. Він гармонійно поєднує стилі багатьох епох і органічно вписується у ландшафт.

 

Вечерський, В. В. Українські монастирі / В. В. Вечерський. — К. : Наш час, 2008. — 400 с. : іл. — (Невідома Україна).

Книжка присвячена українським монастирям як прадавнім центрам духовності, культури, освіти нашого народу, а також як видатним архітектурним ансамблям, з якими пов’язана історія України та її окремих регіонів. Розповідається про основні правила заснування, будівництва та устрою християнських монастирів, про їхню благодійницьку та культурну працю. Про руйнування монастирських ансамблів за часів тоталітарного режиму у ХХ ст., про їхнє сьогоднішнє відродження. Більша частина книги присвячена розповіді про основні, найвідоміші й найстародавніші монастирі всіх регіонів України і всіх конфесій – Києво-Печерську, Почаївську та Святогірську лаври, вірменський монастир Сурб-хач у Криму, католицький Домініканський монастир у Львові, інші монастирі Львова, Києва, Луцька, Чернігова, Лубен, Переяслава, Путивля, Полтави, Новгорода-Сіверського.

 

Р. І. Бондаренко. Видубицький СВЯТО-МИХАЙЛІВСЬКИЙ монастир у Києві // Енциклопедія історії України : у 10 т.

В енциклопедії представлено відомості про видатних громадських діячів, учених, діячів культури та мистецтва, освіти, основні історичні події в Україні, охарактеризовано життя українців в інших державах, надано відомості про окремих видатних людей планети, тим чи іншим чином пов’язаних з Україною та про вчених, які істотно вплинули на розвиток історичної науки. ЕІУ є працею великого колективу науковців України, в якій підбито підсумок здобуткам національної історіографії.

 

Мовчан, И. И. Древние Выдубичи / И. И. Мовчан. — К. : Наукова думка, 1982. — 56 с.

У книзі розповідається чудовий архітектурний комплекс Києва – Видубицький Свято-Михайлівський монастир.

 

История Киева в 3-х т., 4-х кн. Т. 1. Древний и средневековыйКиев / редкол.: Ю.Ю. Кондуфор [и др.]. — Київ : Наукова думка, 1982. — 408 с. : ил. 

У томі досліджується історичне минуле Києва — «матері міст руських» від найдавніших часів до середини XVII ст. Висвітлюється роль Києва в етногенезі слов’ян, соціально-економічний розвиток міста. Для істориків, викладачів і студентів вищих навчальних закладів, усіх, хто цікавиться історією Києва.

 

Толочко, П. П. Древний Киев / П. П. Толочко. — К. : Наукова думка, 1976. — 207 с.

 
Скільки років Києву, якого його походження і становлення, яким був архітектурний вигляд стародавнього Києва, що представляв місто X-XIII ст. в економічному і культурному відношенні, якими були його міжнародні зв’язки — це лише невелика частина питань, висвітлених у книзі. Археологічні відкриття дозволяють розповісти багато нового про історію стародавнього міста.

 

Толочко, П. П. Тайны киевских подземелий / П. П. Толочко. — К. : Наукова думка, 1971. — 83 с. 

Про те, як були розкриті і досліджені ще невідомі київські печери, про історію їх виникнення та науковому значенні розповідає брошура кандидата історичних наук
 П. П. Толочко. У ній вперше робиться спроба узагальнити відомі наукові матеріали та дослідження останнього часу про древніх київських підземеллях. Брошура представить інтерес для широкого кола читачів.