Не заради орденів, а за покликом сердець взялися у 2014 році за зброю тисячі українців, коли над Україною нависла смертельна загроза. Вони стоять на смерть заради перемоги сьогодні… Разом ми нездоланна сила.
Навіть побіжний історичний екскурс свідчить, що феномен добровольства здавна притаманний українцям.
Одним із перших прикладів добровольства можна назвати Запорозьку Січ – воєнізовану структуру з добровольчих батальйонів, які століттями боронили Україну. Інший яскравий приклад, але вже з нової історії України – легіон Українських Січових Стрільців, що теж формувався виключно на добровольчих засадах. Події Першої світової війни, протистояння Австро-Угорщини Росії українці вирішили використати задля втілення заповітної мрії про незалежність України.
Потім було полум’я Другої світової – і знову добровольці першими стали на захист вітчизни. Згодом Революція Гідності та початок воєнних дій на сході нашої держави, коли тисячі звичайних українських громадян, кинувши власні справи – навчання, роботу, бізнес, родини – спочатку пішли на майдани країни, висловлюючи протест проти антидержавної політики тодішнього вищого керівництва країни, а потім зі зброєю в руках першими протистояли озброєній до зубів російській армії.
Навесні 2014 року була зафіксована рекордна явка у військкомати країни. Люди приходили самі, не чекаючи на отримання повістки. Інші – чоловіки й жінки, самоорганізувалися в батальйони й вирушили на Схід. Саме завдяки добровольцям – їхній мужності, відданості національним інтересам і щирому патріотизму вдалося зупинити російського агресора, дати змогу мобілізувати сили в тилу й озброїти армію. Українські добровольці стали гордістю українського народу та водночас головним болем кремлівських посіпак.
Наразі добровольці беруть активну участь у нинішній російсько-українській війні, захищають країну від «визволителів», «руського мира» і здобувають перемогу кров’ю і потом.
Ічнянці в АТО («Сто бійців») / уклад. О. Г. Реута. Ніжин : Вид. ПП М. М. Лисенко, 2015. 232 с. |
|
Вклоняємось доземно українському солдату. 3-тє вид. Київ : Народна армія, 2016. 196 с. |
|
Борись в ім’я честі / Чернігів. район. централіз. бібл. система, Чернігів. центр. район. б-ка. Чернігів : Вид. В. М. Лозовий, 2015. 152 с. |
|
Добробати: історія подвигу батальйонів, що врятували країну / К. Гладка, Д. Громаков, В. Миронова та ін. 2-ге вид., перероб. та допов. Харків : Фоліо, 2017. 325 с. |
|
Бура, Д. М. Хроніка війни. 2014-2020 : у 3-х т. Т. 3. П’ять років гібридної війни / Д. М. Бура, О. В. Красовицький. Харків : Фоліо, 2020. 478 с. |