Проспер Меріме

     Для українців 220-річчя від дня народження Проспера Меріме (1803- 1870), що минає 28 вересня — чудова можливість згадати про непересічний внесок цього великого митця в благородну справу зміцнення культурних та духовно-історичних зв’язків між нашою країною та Францією. Насамперед, йдеться про його багаторічні поглиблені студії з української історії, завдяки яким освічений французький читач дістав можливість ознайомитись (дуже часто — вперше!) з минулим нашої землі, з біографіями славетних гетьманів Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, інших визначних діячів козацької доби. Меріме, чудовий знавець фольклору слов’янських народів (і польського, і російського, і українського, і болгарського), перш за все вважав себе істориком, чиє завдання — художніми й водночас науковими засобами відтворити драматичні події минулого. Його українознавчі праці («Українські козаки та їхні останні гетьмани», 1854 р. та «Богдан Хмельницький», 1863 р.) такою мірою привернули увагу французької громадськості до нашої Вітчизни, що в травні 1869 р. Сенат Імперії ухвалив рішення про впровадження в школах Франції курсу української історії (щоправда, наступного року і сама Друга імперія припинила існування, через що про цю постанову якось «забули») …

 

 

 

Мериме Проспер. Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп.).  СПб., 1890-1907.

 

 

 

Мериме П. Собрание сочинений в 4-х т. Т.1 / П. Мериме ; под ред. Н.М. Любимова.  Москва : Правда, 1983. 320 с. : ил. + портр. С. 3 — 25

 

 

 

Фрестье Ж. Проспер Мериме / Ж. Фрестье ; пер. с фр.  М. : Радуга, 1987. 314 с.

 

 

 

Меріме П. Богдан Хмельницький : роман, іст. нарис, новели / П. Меріме ; Пер. з фр. Харків : ФОЛІО, 2004. 511 с.

 

 

 

Меріме П. Українські козаки та їхні останні гетьмани. Богдан Хмельницький / П. Меріме. Київ : Б-ка українця, 1998. 240 с.