Георгій Лукомський

    Ім’я Георгія Лукомського маловідоме поціновувачам мистецтва, хоча його можна вважати одним із найкращих дослідників історії архітектури України.
    Він народився 2 березня 1884 році в місті Калузі, помер у 1952 році у Ніцці (Франція). Батько, збіднілий дворянин із Поділля, згідно із сімейною легендою, походив із роду Гедиміновичів.
   Ще в досить юному віці хлопець, який мав хист до малювання, захопився дослідженням архітектурних пам’яток. Згодом після закінчення реального училища він їде на навчання в Академії мистецтв у Петербурзі. Брав участь (1919) в організації Київського музею західного та східного мистецтва, був його першим ученим хранителем, брав участь у прийомі та впорядкуванні колекцій Ханенків, організації на його основі державного музею. В 20-х роках XX сто­ліття виїхав за кордон. В останні роки свого життя жив у Венеції, Парижі, Берліні, влаштовував виставки й видавав книги з українського мистецтва.

 

 

Лукомський Г. К. З української художньої спадщини / Г. К. Лукомський. Київ : Українські прометеї, 2004. 712 с. : іл.

 

 

Пацеля О. Георгій Лукомський — мистецтвознавець і художник / О. Пацеля // Образотв. мистец. 2004. №4. С. 90.

 

 

Бондаренко Р І. Лукомський Георгій Крискентійович [Архівовано 15 вересня 2016 у WaybackMachine.] // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. Київ : Наукова думка, 2009. Т. 6 : Ла — Мі. — С. 295. — 784 с. : іл.

 

 

Митці України : біографічний довідник / за ред. А.В. Кудрицького. Київ : Рад. енциклопедія ім. М.П. Бажана, 1997. 700 с.

 

 

Ясиевич В. Е. Архитектура Украины на рубеже ХІХ — ХХ веков : монография / В. Е. Ясиевич. Київ : Будивэльнык, 1988. 184 с.