Серед найвідоміших діячів громадсько-політичного руху в Україні другої половини XIX-початку XX ст. почесне місце належить адвокату з Чернігова Іллі Людвиговичу Шрагу (1847-1919). Німець за походженням, він усе свідоме життя присвятив боротьбі за волю і щастя українського народу.
Народився у с. Седнів Чернігівського повіту. Після закінчення Чернігівської гімназії поступив до Петербурзької медико-хірургічної академії, але незабаром перейшов на юридичний факультет Петербурзького університету. Був виключений у 1869 р. за спробу організації демонстрації. Пізніше екстерном склав іспити до Київського університету. Екс-студент висилається під нагляд поліції до Чернігова. З нашим містом пов’язані найкращі роки життя юриста-практика і земського діяча. В 1875 році Ілля Шраг розпочинає кар’єру адвоката (присяжного повіреного) в окружному суді. Паралельно працює у чернігівському земстві. Щаблі його кар’єри: гласний чернігівської міської думи й одночасно член міської управи, а з 1879 по 1887 роки — заступник міського голови. Сергій Єфремов писав: «Здається, ні одне добре діло не починалося і не робилося в Чернігові без І.Л. Шрага».
Брав активну участь у суспільно-політичному житті Чернігівщини. Один із лідерів чернігівської «Громади». Виступав за впровадження української мови у початковій школі. Чимало зусиль доклав І.Л. Шраг для відкриття у Чернігові на основі колекції Василя Тарновського Музею українських старожитностей.
У 1906 р. під його керівництвом було організовано Чернігівське українське товариство “Просвіта”. У той же час І.Шрага було обрано членом I Державної думи Росії. У парламенті очолював українську громаду, став одним із авторів законопроекту про автономію України.
У квітні 1917 р. на Всеукраїнському національному конгресі обраний членом Центральної Ради від Чернігівської губернії. Входив до комісії з розробки проекту автономного статусу України. Через слабке здоров’я не зміг обійняти посаду прем’єр-міністра в уряді Української держави часів гетьмана Павла Скоропадського.
Від початку 1919-го, після більшовицької окупації Чернігова, перебував під домашнім арештом. Помер 11 квітня 1919 р.
Як писали у спогадах Микола Грінченко і Андрій Верзилов, «зі смертю Шрага остаточно вмерла, зникла мовби тінь тої старої Чернігівської Громади, та й зникли всі нові трансформовані й диференційовані партійні українські групи. І самих людей у Чернігові не стало: деякі померли, деякі повиїздили, а хто тут живе, ті стали в буквальному й точному розумінні сього слова безпартійними…».
Активна участь в українському національно-визвольному русі врешті й послужила головною причиною того, що в радянський період ім’я І.Л. Шрага, як і його діяльність, стали предметом не обгрунтованих замовчувань і фальсифікацій.
Наукова бібліотека запрошує переглянути віртуальну виставку «Адвокат Ілля Шраг — відомий і незнаний» присвячену життю та діяльності уродженця Седнева, відомого українського громадського й політичного діяча, члена Української Центральної Ради, чернігівського адвоката Іллі Людвиговича ШРАГА.