Вишиванка

 

Кара-Васильєва Т. В. Історія української вишивки. Київ : Мистецтво, 2008. 464 с. : іл..

Видання повно і всебічно висвітлює основні етапи розвитку української вишивки від часів її зародження до сьогодення, розкриває роль і місце цього виду декоративного мистецтва в оформленні одягу, житла, у використанні в храмових інтер’єрах, під час різноманітних свят і народних обрядів. У виданні широко представлено унікальні зразки вишивок, виконаних за малюнками Тараса Шевченка. Василя Кричевського, Ганни Собачко-Шостак, представників авангарду початку XX століття, а також сучасних народних і професійних майстрів. Багатоілюстроване видання, побудоване на матеріалах музейних колекцій Києва, Львова, Чернігова, Полтави та інших зібрань, розкриває ще одну сторінку культурної спадщини України.

 

Кара-Васильєва Т. В. Декоративне мистецтво України ХХ століття : у пошуках “великого стилю” / Т. В. Кара-Васильєва, З. А. Чегусова. Київ : Либідь, 2005. 280 с. : іл.

В Україні одним із найпоширеніших видів декоративного мистецтва була й досі є вишивка. Поряд з традиційними прадавніми геометричними орнаментами, існування яких не можна окреслити хронологічними рамками, в XVII XVIII століттях серед верхівки українського суспільства великої популярності набула вишивка рослинними орнаментами. Вона виконувалася шовковими нитками, золотою і срібною сухозліткою, заполоччю на вжиткових речах козацької старшини простирадлах, паволоках, скатерках, рушниках, одязі та церковних речах. Велика збірка таких творів зберігається в Чернігівському обласному історичному музеї ім. В. В. Тарновського.

 

 

 

Вишивка козацької старшини XVII – XVIII століть : каталог колекції Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В.Тарновського. Київ : РОДОВІД, 2001. 199 с., : іл.

 

 

 

Ляшенко А. Вишивані ікони : альбом. Чернігів : Деснянська правда, 1999. 44 с. : іл. текст укр. та англ. мовами.

 

Кара-Васильєва Т. В.  Полтавська народна вишивка. Київ : Наукова думка, 1983. 135 с. : іл.

У монографії простежується розвиток народної вишивки на прикладі полтавського регіону, де найбільш яскраво проявилися її художні особливості. Аналізуються музейні збірки, мистецтвознавці, етнографічні джерела, а також наводяться матеріали, зібрані автором в експедиціях. Вишивка розглядається в контексті  з народним одягом, інтер’єром. Для художників, мистецтвознавців, шанувальників народного мистецтва.