Козуля О. Жінки в історіі Україния. Київ : Укр. центр духовної культури, 1993. 255 с. Книга в якій розповідається про видатних українських жінок- княгинь, козачок, селянок, письменниць, вчених… | |
Костенко Л. Річка Геракліта. Київ : Либідь, 2011. 336 с. Річка Геракліта це міні вибране з друкованих та нових поезій Ліни Костенко. Цикли природи та людського буття тут зв`язані в єдине ціле, Лірично-філософські роздуми видатної української поетеси виливаються у струнку і багатоголосну поетичну сюїту. |

«Чарівних незнайомок імена»( Українка- взірець для жінок багатьох європейських країн)
Роль жінки в українській історії надзвичайно велика. У прогресивному поступі України вона завжди займала чільне місце. Про героїчних українок відомо в Європі. Усі знають княгиню Ольгу- дипломата, політика, першу християнку на Русі. Уперше вона з’явилася на політичній арені після смерті свого чоловіка князя Ігоря. Доки правила Ольга, в державі було мирно і спокійно. На сьгодні існує багато трактувань образу Ольги. Перекази називають її хитрою, церква- святою, історія- мудрою.
Княгиня Ольга чотири рази мстилася за смерть чоловіка.
У 945 році древляни вбили князя Ігоря, чоловіка Ольги. За “Повістю минулих літ”, вдова веліла скинути в яму та закопати живцем древлянських послів, які приїхали сватати Ольгу з їхнім князем Малом.
Другу групу мужів Ольга замкнула в лазні й спалила, поки ті милися.
Коли київське військо вже було готове до походу на Древлянську землю, княгиня запросила древлян на поминки за князем Ігорем. На бенкеті Ольга зчинила різанину — тоді порубали 5 тисяч древлян.
Нарешті, у 946 році Ольга організувала облогу столиці древлян Іскоростеня (нині Коростень). Княгиня зажадала від містян по три голуби та трьох горобців.До них прив’язали трут, а після смерку підпалили та випустили птахів на волю. Голуби полетіли до своїх гнізд, горобці — під стріхи. Так Ольга спалила Іскоростень дотла. Одних древлян вона наказала вбивати, а інших брати в полон.
Вся внутрішня діяльність Ольги сприяла формуванню у Київській Русі міцного апарату державного правління.
Серед славетних жінок–Настя Лісовська. Роксолана, Хурем, Хасекі- усе це імена, під якими знана світові дівчина з України. Донька рогатинського священника стала не просто коханою дружиною Османського падишаха Сулеймана Пишного, а й порадницею в державних справах, залишаючись патріоткою України. Сорок один рік наймогутніша в світі держава не чинила нападу на Україну. Це врятувало козацьку державу від загибелі. Роксолана зробила більше, ніж усі гетьмани України, і наймогутніші армії світу. Вона остаточно підірвала могутність Османської імперії.
Ніна Матвієнко- пісенна епоха, унікальне явище в українській культурі. Непересічна жіноча доля. Талант, що злившись зі своїм народом, розділив його історію. Потерпав від обставин, влади, системи, гартувався і злітав.
Співачку знає і любить великий світ. Ніна Матвієнко – то сотні й сотні геніальних пісень, тисячі концертів.Звання «Народна артистка України», лауреат Державної премії України ім.Шевченка, звання «Герой України» немов приписані до неї. Вона національна співачка за своїм менталітетом, стилем виконання, художнім мисленням, бо душа її настроєна на камертон душі свого співучого народу..
Ліна Костенко – поет у найповнішому, справжньому розумінні цього слова. А це означає, що в неї загострене розуміння краси. Поняття краси стосується всього духовного і матеріального в усьому світі. На принципах краси будується й етична позиція Ліни Костенко. Вона органічно не сприймає зраду, моральну безпринципність, усілякі поступки злу.
Українська жінка унікальна. ЇЇ терплячості , мужності, витривалості немає меж.Єдине, що їй потрібно, так це, щоб її цінували, поважали, і любили. Тоді і всі обов’язки перед родиною і суспільством будуть не тягарем, а радістю.
Тож, любі жінки, перш за все, цінуйте себе і трохи балуйте, хоча б у свята. Зичимо Вам любові, сімейного затишку, добробуту, визнання і натхнення