День пам’яті захисників України

Сьогодні — День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

24 серпня 2019 року Президент України Володимир Зеленський підписав Указ про відзначення 29 серпня Днем пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Для відзначення дня пам’яті та героїзму загиблих захисників було недарма обрано саме цю дату, оскільки її приурочено воєнним подіям на сході України, коли під час Іловайської операції українська армія зазнала найбільших втрат.

Опинившись в оточенні після масованого вторгнення на територію України регулярних військових формувань ЗС РФ, Іловайське угруповання українських силовиків змушене було погодитися на відступ за попередньо домовленими з російською стороною гуманітарними маршрутами.

29 серпня 2014 року, під час забезпечення «зеленого коридору» в районі Іловайська для виходу з оточення українських військовослужбовців, по них, а також по автомобілю із символом «Червоного Хреста», було здійснено інтенсивні обстріли. Такі дії збройних сил російської федерації є воєнним злочином, адже віроломне вбивство в умовах збройного конфлікту порушує статтю 37 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій 1949 року, що забороняє «вбивати, завдавати поранення або брати в полон противника, вдаючись до віроломства».

За офіційними даними, під час Іловайської операції і подальшого розстрілу в так званому «зеленому коридорі» 366 українських воїнів загинули, 429 – отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 – потрапили у полон.

Ті трагічні події розгорталися на сході України, саме на соняшникових полях. Символікою цього дня є квітка соняшника. Сонях пам’яті – це не просто символ історичної мужності українських воїнів, це символ життя України. Історія будь-якого народу містить періоди, дати, які є вирішальними і доленосними в його житті. Вивчення і аналіз минулого досвіду дасть нам змогу в майбутньому не повторювати помилок.

Ми повинні пам’ятати і не забувати героїчні сторінки нашої історії, коли проливали кров патріоти. Герої не вмирають! Пам’ять про них вічна… З повагою.

Наукова бібліотека пропанує переглянути віртуальну виставку «Українці – нація героїв», яка розповідає про події безпосередньо пов’язані з війною на сході.