«Із забуття в безсмертя» (відео спомин до Дня пам’яті жертв політичних репресій)

   Щороку у третю неділю травня Україна вшановує пам’ять мільйонів українців — жертв політичних репресій.
   Ця дата є болісною і скорботною для нашого народу, адже в роки масових репресій десятки тисяч людей було розстріляно, сотні тисяч пройшли в’язниці, заслання, табори. Саме тоді українське Відродження стало розстріляним.
 Терор і репресії не оминув жодну верству українського суспільства,  не оминув він і українських поетів, прозаїків, перекладачів, літературознавців.   Знищено в концтаборах письменників: М. Куліша, М. Зерова, Г. Косинку. Також в таборах у часи сталінізму загинули: Михайло Драй-Хмара, Павло Филипович, Євген Плужник, Дмитро Фальківський, Олекса Влизько, Валер’ян Підмогильний, Володимир Свідзинський, Майк Йогансен, Михайль Семенко, Кость Буревій, Лесь Курбас…
   Вдалось уникнути найвищої міри покарання, вижити в тюрмах і концтаборах  Остапу Вишні, Івану Багряному, Борису Антоненко-Давидович.
   В період сталінських репресій значних змін зазнала творчість Максима Рильського, Павла Тичини, Володимира Сосюри, Івана Кочерги й багатьох інших.
   Відродження, яке не знало страху і сміливо говорило правду, залишило після себе прекрасні твори, що демонструють творчий потенціал і силу думки тогочасного молодого українського покоління. Творчість таких осіб заборонялась й замовчувалась довгі роки, твори вилучались  і знищувались.
   Більшість жертв сталінського терору реабілітовані в кінці 1950 років. З тих часів багато «білих плям» ліквідовано в історії української літератури, повернуто імена письменників, що були закатовані у таборах, чия творчість оголошувалась ворожою, націоналістичною.
  Зараз  прізвища письменників розстріляного відродження  відомі всім, їх згадують на державному рівні, їх творчість читають і перечитують, а книги  видаються та перевидаються великими тиражами.
   Пам’ятаймо імена Великих Українців, котрих  ми маємо шанувати та пишатися ними.
   До вашої уваги відео спомин про письменників Розстріляного відродження та книги з фондів Наукової бібліотеки.

«Згадаємо імена…» (письменники Розстріляного відродження)

Із забуття в безсмертя