195 років від дня народження Жан Жака Елізе Реклю (1830-1905) – найвідоміший французький географ, історик, автор багатьох наукових робіт. Він прагнув до пізнання планети, поглиблено вивчаючи кожен її куточок і подорожуючи по всьому світу. Його фундаментальні праці є справжнім історичним спадком і дають повну картину особливостей різних народів, континентів і країн.
Найбільш значущими та головними працями Елізі Реклю з географії, крім його численних робіт на географічні та соціальні теми, є такі: 1) “Земля. – Опис життя земної кулі”. 2) “Загальна географія. — Земля та Люди” (19 томів). 3) “Людина та Земля” (6 томів).
Хоча всі ці праці і представляють абсолютно самостійні твори, проте вони логічно пов’язані один з одним і служать як би продовженням і розвитком один одного.
У першій з названих праць – “Земля”, Елізі Реклю описує нашу планету, як житло людини, він говорить на сторінках цієї книги про всі явища, що відбуваються на земній кулі.
Описавши спочатку Землю, як планету, і її становище у світобудові, Реклю просто і водночас цікаво розповідає про гори і долини, про річки, льодовики, моря, вулкани, про землетруси, про бурі, про грозу і блискавку і про всі інші сили, що діють на Землі. Потім він переходить до опису рослинного та тваринного світу, говорить про появу на Землі людини, про вплив на людей фізичного середовища. Нарешті, останню частину свого твору Реклю присвячує праці людини і розглядає вплив людини на природу.
У другій своїй великій праці –«Загальна географія — Земля і Люди», Реклю ставить завдання вивчення окремих країн і, лише коротко окресливши природу цієї країни, він приділяє найбільше місця опису економічного і культурного побуту народу. Однаково ретельно та з любов’ю описує великі та дрібні нації. Говорячи про незначні племена і народи, він знаходить слова, щоб навіяти читачеві ідею, що всі люди і племена рівноцінні, що немає на землі рас вищих чи нижчих.
Реклю вдалося у своїй “Загальної географії” створити ясну, живу і цілісну картину життя всіх народів землі. П’ять томів цієї географії присвячені опису Європейських країн, п’ять наступних стосуються Азії, чотири зайняті описом Африки, інші п’ять містять географію Америки, Австралії та Океанії.
Результатом вивчення історії народів є остання велика праця Реклю – “Людина і Земля”. У цьому своєму творі, що складається з шести великих томів, Елізе Реклю описує всю історію людства, показуючи, що все життя і діяльність людей, а тому і вся історія різних країн та народів, тісно пов’язана з навколишнім географічним середовищем. Щоб сильніше підкреслити цю думку, Реклю поставив її епіграфом до цієї праці, кажучи: “Географія по відношенню до людини є не що інше, як історія в просторі, так само, як історія є географією в часі”.
“Земля”, “Загальна географія” і “Людина і Земля” – представляють, таким чином, одне логічне ціле, що розвиває погляди Реклю. У цих творах Реклю є великим вченим географом та соціологом, якого доповнює велика людина. Ставлячи свободу особистості понад усе, Реклю визнавав, що кожна людина має свій соціальний обов’язок і тому повинна накладати добровільно на себе певні обов’язки по відношенню до суспільства і до інших людей.
На віртуальній виставці демонструються примірники прижиттєвих видань праць французского географа і соціолога, що зберігаються у фондах Наукової бібліотеки – “Загальна географія” і “Людина і Земля”.
Твори та ідеї Жан Жака Елізе Реклю продовжують жити, надихаючи і зачаровуючи читачів і дослідників по всьому світу!
