Дарія Цвєк (Маркевич) народилася на Тернопільщині у с. Гримайлів 10 жовтня 1909 року. Закінчила Коломийську гімназію, була активною пластункою. Після закінчення гімназії Дарія Маркевич вступила до педагогічного семінару “Рідної Школи” у Коломиї. Мріяла також вчитися в університеті, але польський уряд на той час не приймав українців на навчання. Панна Дарія грала на флейті в оркестрі Коломийського педагогічного семінару.
Разом із чоловіком пані Дарія переїхала з під Львова на Тернопільщину, вчителювала в містечку Чорткові, селі Солоному, а потім родина оселилася у Станіславові (нині – Івано-Франківськ). Щасливий шлюб, двоє люблячих доньок, тихе родинне життя. У Станіславові працювала у вечірній школі, у технікумі сільського господарства, на станції юних натуралістів і захоплювалася квітникарством.
Пані Дарка виростила біля дому красивий сад, у якому росла єдина у Франківську сакура.
У садибі влаштовували кавування, частування, літні недільні обіди, до яких пані Дарія завжди подавала щось особливе, нове. Але тоді вона готувала лише для сім’ї.
Кулінарії Дарія вчилася з дитинства у мами й бабусі. Їхні рецепти записувала ще з четвертого класу у зошит-порадник «Від мами, бабусі, тети».
Перша книга переписів Дарії Цвєк з’явилася завдяки її приятельці Ірині Вільде. Відома письменниця, авторка роману «Сестри Річинські» товаришувала з Дарією з гімназії. Ірина захоплювалася кулінарним талантом подруги й одного разу взяла її за руку і привела до директора видавництва «Каменяр». Там вони удвох переконували Дарію видати збірку рецептів.
У 1961 році на львівських прилавках з’являється книга «Солодке печиво», яка, поєднуючи в собі вишуканість галицької кухні та невмирущий дух українських традицій, одразу стає бестселером. Книга не лише була збірником рецептів, а й містила в собі ілюстрації та фотографії готових виробів, які Дарія створювала власноруч.
Загалом у Дарії Цвєк вийшло сім книг, кожна стала бестселером. Окрім «Солодке печиво» вона уклала збірки рецептів «До святкового столу», «У будні та свята», «Для гостей і сім’ї», «Нашим найменшим», «На добрий вечір» і «Дітям і батькам».
В її книжках були й прості, й складні рецепти. Яблучна зупа, томатний суп з манними кубиками, пальчики з твердого сиру, желе чайне, варення з огірків, медівники, пампушки, струдлі, завиванці, пальчики, пінники, близько 30 видів солодких бабок з різними начинками.
Дарію Цвєк називають — королева смаколиків, галицька кулінарка, солодка пані… Себе вона називала просто – Дарка. Любила свою родину, любила створювати для неї затишок, частувати, опікати, щотижня влаштовувати недільні обіди. Казала: «Пам’ятайте одно: що традиція в’яже родину. Традиція в’яже сім’ю, державу… Бо є народи, що не мають традиції і позичають собі у других…».
Її оптимізм, невтомність, життєрадісність дозволяли продовжувати працювати навіть у 90-річному віці. Дарію Цвек прийнято вважати українським Джеймі Олівером (відомий англійський шеф-кухар, ресторатор, автор популярних у світі книг і телепрограм на теми кулінарії).
На передодні новорічних свят, завітайте до Наукової бібліотеки, візьміть книги пані Дарки та приготуйте святковий обід чи вечерю за рецептами галицької кулінарки!
Та якщо в когось із вас залишилася від мами чи бабусі книга «Домашнє печиво» або «Для гостей та сім’ї» – бережіть її, це справжній раритет, навіть сімейна реліквія.