Важливою подією в житті Чернігівської єпархії на початку ХХ ст. став візит імператора Миколи ІІ до Чернігова. Метою прибуття стало поклоніння мощам святителя Феодосія Углицького. До дня приїзду імператора з ініціативи єпископа Василія (Богоявленського) у серпні 1911 р. була видана книга-альбом «Картины церковной жизни Черниговской епархии из IX-вековой ея истории». Над створенням книги працювала комісія, до складу якої входили священнослужителі та особи з корпорацій духовно-навчальних закладів. Особливо багато працював на дану справу інспектор Чернігівського чоловічого духовного училища М. Доброгаєв, за що зібрання духовенства Чернігівської єпархії виразило йому подяку. Художнє оформлення книги здійснив кандидат богослов’я, учень Імператорської академії мистецтв М. Протопопов, робота якого теж була високо оцінена. Зокрема газета «Церковные ведомости» повідомляла: «Художня сторона видання звертає на себе увагу по прекрасному, а в деяких випадках позитивно неповторному відтворенню художніх знімків». Зміст книги охоплює історію краю від язичницьких часів, розповідає не тільки про святих великомучеників, храми й монастирі, їхню архітектуру, оздоблення та святині, а й про славних полководців – чернігівських князів. Книга написана живою мовою, до того ж вона багато ілюстрована і має чималий довідковий аппарат, видана у Києві в фото-лито-типографиї «С. В. Кульженко».
Примірник, подарований імператору, відрізнявся від основного тиражу: надрукований на більш щільному дорогому папері, оформлений у суцільно шкіряну палітурку із золотим та срібним тисненням на кришці, мав потрійний золотий обріз і форзаци з муарової тканини. Подібним чином оформлювали книги виключно для підношення царським особам або вищому духівництву.
Фундаментальний і багато ілюстрований рідкісними фотографіями нарис історії православної церкви на Чернігівщині в її зв’язку з історією краю, займає почесне місце в експозиції рідкісних видань Наукової бібліотеки НУЧК імені Т.Г. Шевченка.