Рене Декарт — французький філософ, математик, фізик

У спадщину залишив нам Картезій
Істотно новий ефективний крок
У довгому важливому процесі —
У математизації наук.

                    Л.М.Вивальнюк

   31 березня виповнюється 425 р. від дня народження геніального французького вченого 17 ст.
   В 1596 р. в містечку Лае у дворянській родині народився маленький Рене. Його батько був радником парламенту. Мати померла від туберкульозу через кілька днів після його  народження.
   Прагнення до наук у  Рене  виявилося з раннього дитинства.
   За дворянськими традиціями сім’ї,  Декарт готувався до військової кар’єри. У 22 роки залишив Францію, пішов служити  у війська, які брали участь у війні.
   Одноманітна гарнізонна служба залишала багато вільного часу. Випадок звів Декарта з професором Бекманом. Під керівництвом якого він протягом 2 років вивчав математику і фізику.
   У 1622 р. Декарт повертається в Париж, де його, як і інших вчених-новаторів науки, жорстоко переслідують в католицькій Франції. Тому він в 1623 р. приїздить до Італії, і спілкується з великими вченими. В 1629 р. оселяється в Голландії.
   Перегортаючи сторінки біографії Декарта, знайомимося з фактом, що у 1647 р. наказом короля Франції Декарту була призначена пенсія в три тисячі лаврів за заслуги в науці, але це так і залишилося обіцянкою.
   У 1637 р. Декарт видав великий філософський трактат «Міркування про метод». У фізиці Декарт установив закон заломлення світла, пояснив утворення веселки. Декарта вважають творцем мови французької прози. Сучасна математика не могла б існувати без методу координат. Праці Декарта мали вирішальний вплив на розвиток математики.
   Помер вчений у Швеції 11 лютого 1650 р. Через 17 р. прах Декарта було повернуто  до Франції та поховано в Парижі.

 

Рене Декарт