Український художник – реаліст з козацького роду (180 років від дня народження І. Рєпіна)

Рєпін Ілля Юхимович  (1844 – 1930 рр.)
     Художник народився в Чугуєві на Харківщині і прожив там перші 19 років. Малювати почав ще змалку. Першим вчителем, що давав йому уроки малювання, був його двоюрідний брат Трохим Чапигін.  Згодом  навчався іконопису в майстерні Бунакових, підробляв розписуванням храмів.
     У 1863 р. Рєпін від’їздить  до Санкт-Петербургу, де  вступає до малювальної школи Товариства заохочування художників. Саме там  на талановитого юнака звернув увагу художник Крамской.  До петербурзької Академії мистецтв Рєпін вступає з другої спроби, яку закінчує з золотою медаллю. Шість років стажувався в Парижі.
     З 1878 року — член Товариства передвижників.
Найвідомішими художніми творами Іллі Юхимовича Рєпіна є «Бурлаки на Волзі», «Хресний хід в Курській губернії», «Відмова від сповіді», «Не чекали», «Іван Грозний  і син його Іван», «Арешт пропагандиста», «Запорожці пишуть листа турецькому султанові», портрети.
     З 1894 року І.Ю. Рєпін стає викладачем Академії мистецтв в якій пропрацював  13 років. 1898-1899 – посідав посаду ректора.
     Ілля Рєпін своєю творчою і педагогічною діяльністю був пов’язаний з Україною і ніколи не втрачав з нею зв’язків.  Близько 180 творчих доробків різних жанрів висвітлюють українську тематику. Прикладом є    «Запорожці пишуть листа турецькому султанові», «Не чекали», «Українська селянка», «Портрет  Т. Шевченка» та інші.
     У 1915 р. художник  відвідав Чугуїв, з метою створити у рідному місті «Діловий двір» — вільні художні майстерні. Також він допомагав Спілці образотворчих мистецтв ім. В. Верещагіна в м. Миколаєві, був поважним членом Київської літературно-артистичної спілки, Київської спілки старовини й мистецтва.
     Художник підтримував ідейно та фінансово київську рисувальну школу, яку відкрив його приятель  художник Микола Мурашко. 
     У Рєпіна було чимало учнів — це українські художники Фотій Красицький, Олександр Мурашко, Микола Пимоненко, Семен Прохоров, Ігор Грабар, Никанор Онацький, Іван Макушенко та інші.
     Ілля Юхимович приятелював з багатьма видатними постатями того часу: Марком Кропивницьким,  Дмитром Багалієм,  Василем Тарновським, Дмитром Яворницьким та ін. 
     Через усе життя він проніс любов до українських пісень, які любив співати сам.
     Помер Ілля Рєпін 30 вересня 1930 р. І був похований, за заповітом художника,  без труни у садибі «Пенати». На могилі було посаджено дерево.
     В Чугуїві, на Батьківщині, відкрито меморіальний музей І.Ю Рєпіна. Експозиція музею висвітлює чугуївський період  в житті і творчості художника, а також  зв’язки художника з Україною, які не уривалися протягом усього життя. У музеї представлені чотири оригінали ікони, які належать пензлю великого майстра і були написані ним з 14 до 18 років. Саме вони характеризують витоки таланту і ранню, маловідому творчість художника. Також в експозиції представлені і більш пізні роботи — портрет Маріанни Верьовкіної, малюнки, офорти.
     Роботи українського художника Іллі Рєпіна – це яскраве явище світової культури. Історія, релігія, соціальна несправедливість, краса людини і природи –    теми, що висвітлював художник у своїх роботах. Ілля Юхимович подарував світові  полотна  в жанрі реалізму.
     Зв’язок із рідним містом, Слобожанщиною і Україною Ілля Рєпін зберіг до кінця життя, а українські мотиви посідали одне з визначних місць у творчості художника.

Рєпін Ілля Юхимович