До 30 річниці Незалежності України: Данило Галицький

820 років від дня народження Данила Галицького [Данило-Іоанн Романович Галицький (1201–1264)], князя Галицько-Волинського, короля Русі, дипломата, полководця, політичного діяча.

Данило Галицький – один із найяскравіших історичних діячів Середньовіччя. Він був першим в історії українського народу легітимним і визнаним в Європі королем. Данилові Романовичу довелося жити в бурхливу, жорстоку епоху міжусобиць і монголо-татарської навали.

Все своє життя він присвятив боротьбі з ворогами Русі. Юнаком бився з монголо-татарськими завойовниками, стримував їх натиск на Галичину і Волинь, а коли був уже зрілим мужем, давав відсіч німецьким рицарям, угорським і польським феодалам. Галицький літопис мав повне право  сказати про нього: «Був відважний і хоробрий, і з голови до ніг не було на ньому вади».

Його історичною заслугою було об’єднання в одне князівство земель Галичини й Волині, роз’єднаних після смерті Романа Мстиславича. Виконуючи це завдання, Данило спирався на широкі маси населення, які вели активну боротьбу проти іноземної агресії та влади бояр. З’єднавши території Галичини й Волині, Данило сприяв його економічному розвитку й політичній стабільності. Йому не вдалося здійснити свого найголовнішого наміру – визволити західні землі з-під ординського ярма. Однак державна організація, яку він створив, була настільки сильна, що ханські орди не змогли її зруйнувати, і Галицько-Волинське князівство знову підвелося із занепаду, набрало нової сили.

Король Данило знайшов можливості: військові і дипломатичні для того, щоб утвердити свою державу – власне першу українську державу як таку.

                 

Данило-Іоанн Романович Галицький