Паризька мирна конференція (мирні договори)

75 років від часу скликання (29.07–15.10.1946) Паризької мирної конференції для розгляду проєктів мирних договорів між державами антигітлерівської коаліції.

Після Другої світової війни відбулися значні зміни співвідношення сил у світі та створення нової системи міжнародних відносин.

Чим швидше наближалася до кінця війна, тим напруженішими ставали стосунки між членами коаліції. Адже мова тепер уже йшла про повоєнне облаштування світу, а союзники бачили його по-різному. Так, Радянський Союз прагнув оточити свої кордони «поясом безпеки» з дружньо налаштованих до нього країн Східної і Центральної Європи. Велика Британія і Америка, в свою чергу, позбувшись потужного конкурента — Німеччини і скориставшись послабленням Франції і Італії, сподівалися захопити провідні позиції у світі.

Питання повоєнного облаштування Європи розв’язувалося протягом кількох років. Основні принципи нового устрою було опубліковано під час Ялтинської (лютий 1945) та Потсдамської (липень – серпень 1945) конференцій. Механізми реалізації та деталі по окремих країнах стали предметом розгляду різних комісій і багатосторонніх домовленостей.

Остаточне вироблення та узгодження текстів мирних договорів, було здійснено на Паризькій мирній конференції 19 липня — 15 жовтня 1946 р. У її роботі брали участь делегації 21 країн,  які узгоджували територіальні й репараційні питання щодо колишніх союзників Німеччини (Болгарія, Італія, Румунія, Угорщина, Фінляндія).

Результат роботи: підписання паризьких мирних угод 10.02.1947 року одразу усіма сторонами.

Представники УРСР також взяли участь у цьому процесі. Українську делегацію на Паризькій конференції очолював міністр закордонних справ УРСР Дмитро Мануїльський. Вони активно працювали в інтересах мирного врегулювання. Низку пропозицій від України, було прийнято.

Міжнародні угоди повоєнного десятиліття поставили крапку в підсумках Другої світової війни й вибудували нову ялтинсько-потсдамську систему міжнародних відносин у Європі.

Участь України в цьому процесі була продиктована волею Радянського Союзу.

Утім присутність українців на переговорах зіграла позитивну роль для сьогодення. Невільна рука дипломатів від УРСР ставила свої помітки й підписи на серйозних міжнародних документах, які діють дотепер. Зокрема це видно в недоторканості західного кордону України й відсутності офіційних територіальних претензій з боку європейських сусідів.

Натомість, маємо прецедент, коли на сході від українського кордону байдуже ставляться до домовленостей, укладених вже з незалежною Україною.

           

Паризька мирна конференція