Людмила Студьонова, відома на Чернігівщині краєзнавець-дослідниця історії губернії, партизанського руху та підпілля в роки Другої світової війни, народилася у січні у далекому, морозному, засніженому Сибіру, де батько, офіцер-прикордонник, проходив на той час службу. Після демобілізації батька, родина Студьонових переїхала на батьківщину мами, у Чернігів. Дитячі та юнацькі роки, Людмила провела саме у місті над Десною, вбираючи, як губка, дух древньої історії цієї землі, розповіді рідних та сусідів про Чернігів післяреволюційний, довоєнний, періоду окупації та повоєнний. У 1959 році Людмила закінчила середню школу №17. У 1960 році вона стала студенткою Московського державного бібліотечного інституту. Тут здобула професію бібліотекаря-бібліографа вищої кваліфікації та отримала гарну гуманітарну освіту. Після закінчення вузу в 1965 році Людмилу Студьонову прийняли на роботу до Чернігівської обласної універсальної бібліотеки ім. В.Г. Короленка. Саме тут і розпочався трудовий шлях молодого фахівця, саме тут вона опановувала ази бібліографування, саме тут захопилась краєзнавством, історією Чернігівщини. Вона стояла біля витоків створення Зведеного краєзнавчого каталогу бібліотеки, який став базою для наукових досліджень численних її користувачів.
Людмила Валентинівна спеціалізується на складанні бібліографічних посібників з питань краєзнавства, вона є укладачем понад 150 бібліографічних покажчиків з питань краєзнавства. За її участі було започатковано серії біобібліографічних посібників «Письменники Чернігівщини», «Історики та краєзнавці Чернігівщини». До 1000-ліття Чернігівської єпархії нею був підготовлений унікальний посібник – бібліографічний покажчик «З історії Чернігівської єпархії». У 2014 році було підготовлено бібліографічний покажчик «Чернігівські шляхи Тараса».
Л. Студьонова сприяла створенню у бібліотеці відділу краєзнавства, була завідувачкою цього відділу з 1994 по 2002 рік.
З 1972 року Людмила Валентинівна організовує і проводить зустрічі з відомими земляками – діячами науки і культури, так звані «краєзнавчі п’ятниці». Гостями цих заходів були письменники Григір Тютюнник, Євген Гуцало, Юрій Збанацький, Борис Гусєв, Анатолій Рибаков та ін. У 1974 році активісти «п’ятниць» об’єдналися в клуб «Краєзнавець», віце-президентом, секретарем і душею якого стала Людмила Студьонова.
Наполегливий краєзнавчий пошук, дослідницькі напрацювання Людмили Студьонової втілились у вісім книжок з історії Чернігівщини: «Заклинання сліду» (1995), «Чернігівки в житті славетних» (1996), «Чернігівські князі, полковники, губернатори» (1998), «Чернігівське повітове земство: сторінки історії» (2003), «Осьде, люди, наша слава» (2004), «Долі, обпалені війною» (2005), «Слідами Чернігівського підпілля» (2007), «Право на безсмертя» (2011).
Членом авторських колективів багатьох краєзнавчих видань, зокрема «Почесні громадяни Чернігова» (2004), «Дзвони пам’яті» (2008) тощо.
У 2011 році Людмила Студьонова стала членом Національної спілки краєзнавців України.
Багаторічна плідна праця бібліографа та краєзнавця Л. В. Студьонової була неодноразово відзначена грамотами та подяками Чернігівської обласної ради, Чернігівської Обласної державної адміністрації тощо. За значний внесок у розвиток краєзнавчого руху України у січні 2017 р. вона відзначена Грамотою Національної спілки краєзнавців України.
У березні 2018 року Указом Президента України Студьоновій Людмилі Валентинівні присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».
Щиро вітаємо нашу колежанку з ювілеєм і бажаємо їй міцного здоров’я, творчого натхнення, успіхів та нових краєзнавчих відкриттів.
Науковий доробок дослідниці
Життевий і творчий шлях ювілярки
Каганова І. Я. Славна ювілярка Чернігівського краю. Сіверянський літопис. 2017. № 1-2. С. 260-261 |
Сповнена творчих сил [енцикл.-краєзнавець Л. В. Студьонова]. Сіверянський літопис. 2012. № 1-2. С. 177. |