Едуард Мане сьогодні може вважатися першим сучасним художником. Завдяки своєму дивовижному баченню натури, він стояв біля витоків нової течії живопису – імпресіонізму. Вже в перших своїх творах виступив проти офіційного мистецтва, так званого академізму. Протиставляючи йому зображення реальної дійсності, простих повсякденних явищ навколишнього життя, зокрема паризького повсякдення.
Перлинами живопису вважають натюрморти Едуарда Мане. Він добре відчував фактуру і красу простих речей, овочів, фруктів, особливо квітів. До того ж, малювання квітів виявило його колористичні здібності у повній мірі, більш, ніж у жанрових композиціях.
Публічна кар’єра Мане тривала з 1861 року, в рік його першої участі у паризькому салоні, до смерті у 1883 році. Художник створив протягом життя 430 олійних картин, 89 пастелей і більше 400 робіт на папері.
Творчість Мане стоїть на межі класики та сучасності, повністю не вписується у жодні рамки і є самостійним явищем в історії мистецтва. Художник зумів об’єднати у своїй творчості спадщину класиків живопису та сучасне бачення натури. Це відкриття Мане знайшло відгук у молодих художників і спричинило виникнення імпресіонізму і наступних течій.
У фонді рідкісних та цінних видань НБ організована виставка, присвячена 190 річчю від дня народження художника.