Вже понад дев’яносто років потому побачила світ збірка рецептів «Перша українська загально–практична кухня», яку написала невістка Івана Франка — Ольга. А син письменника — інженер–хімік Петро — написав передмову. Час пройшов, а рецепти залишилися.
Народилася Ольга Федорівна Білевич 23 липня 1896 р. у селі Вирові на Львівщині, в колі великої родини священника. Отож виховувалася Ольга в глибоко релігійному середовищі, де було заведено щонеділі ходити до церкви, відзначати свята християнського церковного календаря: колядувати на Різдво, пекти паски на Великдень, запрошувати гостей на храмове свято і на іменини. З певністю можна сказати, що саме з батьківського дому вона винесла оте замилування куховарством.
У 1912 р. Ольга закінчила львівську приватну гімназію. У 1917 р. вона одружується з Петром Франком, сином Івана Франка. Цей шлюб відкрив Ользі можливості й перспективи власної реалізації. У 1920 р. Ольга Федорівна приїздить до Відня. Тут у тогочасній гастрономічній столиці старої Європи, Ольга отримала змогу фахово підійти до свого захоплення кулінарією. У цьому прагненні її підтримував і Петро. Тож пані Франкова записалася на дворічні курси кулінарії при Вищій школі сільського господарства (відділ кулінарії). Напевно, саме тоді і зродився у неї задум зібрати найкращі рецепти й упорядкувати кулінарну книгу, яка зафіксувала б куховарський досвід українського народу. Натхненна цією ідеєю молода пані почала працювати.
У цей час Ольга Федорівна ретельно призбирувала і записувала рецепти старих і нових страв, випробовувала їх, перевіряла на власній кухні, запроваджувала в домашній стравоспис, частувала ними своїх рідних і знайомих, експериментувала зі смаками й інгредієнтами, упорядковуючи всі ці матеріали в книгу. У 1929 році в коломийському видавництві «Рекорд» вийшла у світ велика книга рецептів пані Франкової «Перша українська загально-практична кухня». Це було серйозне видання обсягом понад 500 сторінок, що, як сказано у вступному слові, мало на меті заповнити «болючу прогалину нашої практичної літератури».
Галицьку кухню авторка мислила не як окреме явище, а як важливу частину кухні загальноукраїнської. Книга вийшла в період бездержавності України (її територію було поділено між Польщею, Румунією, Чехословаччиною й СРСР). Тому слово «українська», винесене в заголовок, не лише свідчило про високий рівень національної свідомостіавторки, а й про її бажання об’єднати українців на тривкому ґрунті кулінарної культури. Отож у цій книзі природно сусідять галицький і київський борщі, закарпатська гарбузівка, харківська юшка, снятинська начинка, телятина по-коломийськи. Тож не дивно, що видання здобуло велику популярність і серед досвідчених господинь, і серед куховарок-початківок.
Сьогодні кулінарна книга Ольги Франко сприймається не лише як енциклопедія, а й як культурологічний і філософський трактат періоду міжвоєння. Її популярність визначили не тільки рецепти смачних страв, а й особлива філософія куховарства. Епіграфом до книги були слова: «Порадник для усіх, що хочуть довго жити». Тобто це був практичний довідник не лише з куховарства, а й із довголіття! І більше як дев’яностолітнє життя його авторки — чи не найкраще підтвердження його успішності й ужитковості.
Наукова бібліотека запрошує шановних читачів завітати до книгозбірні взяти до рук книгу рецептів пані Франкової «Практична кухня» та приготувати обід чи святкову трапезу за правилами початку минулого століття.
Франко О. Ф. Практична кухня / О. Ф. Франко. Л. : Каменяр, 1990. 238 с. |