Алессандро Вольта (1745–1827) – італійський фізик і фізіолог, один з основоположників вчення про електрику.

     Італійці вміють цінувати своїх геніїв. У цьому неважко переконатися в казково гарному містечку Комо біля Мілана. Тут колись працював Алессандро Вольта — той самий, ім’я котрого можна прочитати в кожному шкільному підручнику фізики, а перша літера його прізвища «V» красується на всіх електричних батарейках. У Комо є навіть Храм Вольта — пантеон, де зберігаються рукописи та прилади великого італійця. Більше того, засновано спеціальну наукову установу, що вивчає спадщину славетного фізика…
      Роботи Вольта присвячені електриці, хімії та фізіології. Вольта винайшов ряд електричних приладів (електрофор, електрометрії, конденсатор, електроскоп та ін.). У 1776 р. Вольта виявив і дослідив горючий газ (метан).
      Встановив зв’язок між кількістю електрики, ємністю і напругою, винайшов перше хімічне джерело струму на мідно-цинковій парі («вольтів стовп», або «батарея Вольта»). Можна вважати, що з того дня джерела постійного електричного струму – вольтів стовп і гальванічна батарея – стали відомі багатьом фізикам і знайшли широке застосування в подальших дослідженнях.
      У квітні 1800 р. в Парижі Вольта був прийнятий Першим консулом Франції – Наполеоном. Наполеон цікавився науками, справедливо вважаючи, що сила держави в новому столітті немислима без процвітання освіти. Продемонструвавши захопленому Наполеону свої досліди, Вольта став лицарем Почесного легіону, одержав звання сенатора і графа.
Вольта прожив довге і щасливе життя. На жаль, майже всі його особисті речі, прилади та 11 велетенських папок його праць були знищені під час пожежі. Пам’ять про Вольта увічнена в 1881 р. на Міжнародному Електротехнічному конгресі в Парижі, де одній з найважливіших електричних одиниць – одиниці напруги присвоїли найменування 1 вольт.

 

  А. Вольта демонструє дію побудованої
ним гальванічної батареї Першому
консулу Франції, майбутньому імператору
Наполеону Бонапарту (за рисунком Бертіні) 

Цікаві біогріфічні та наукові факти з життя відомого фізика і фізіолога можна знайти в книгах: 

Алессандро Вольта — один з основоположників вчення про електрику