2023 рік – ювілейний для «Енеїди» Івана Котляревського. Їй 225 років! Це перша масштабна пам’ятка українського письменства, укладена розмовною українською мовою.
Заснована на сюжеті однойменної класичної поеми римського поета Вергілія. Складається з шести частин, на відміну від дванадцяти частин Вергілія.
Історія написання досить складна та цікава. Над «Енеїдою» І. Котляревський працював близько 30 років (з перервами). Три перші частини вийшли друком у 1798 р., четверта — в 1809 р., п’ята — в 1822 р.; повністю твір завершено в 1825–1826 рр.
1798 р. перше видання «Енеїди» з’явилося завдяки ініціативі конотопського поміщика Максима Пурпури, який тоді служив у Петербурзі в медичній колегії і належав до гурту прихильників української мови та літератури. До його рук потрапив список перших трьох частин поеми І. Котляревського і Пурпура своїм коштом видає її.
Повний текст «Енеїди» опубліковано тільки після смерті автора, у 1842 році. Фінальний варіант тексту складається з 730 строф по 10 рядків у кожній.
У «Енеїді» І. Котляревський вдається до нагромадження синонімів, жаргонізмів, народно-поетичних порівнянь та фразеологізмів. У поемі названі українські імена, згадуються назви міст, органічно вжиті народні прислів’я, приказки, пісні. У творі зафіксовано близько 7 000 слів. Найширше представлена етнографічно-побутова лексика: назви одягу, їжі, житла, хатнього інтер’єру, сільськогосподарських знарядь, народних ігор, назви спорідненості і свояцтва тощо.
«Енеїда» ввійшла в золотий фонд не лише української, а й світової культури. Краси й сили їй надала ще й чарівна музика Миколи Лисенка, який створив оперу за цією поемою.
З нагоди ювілейної дати до вашої уваги книжкова виставка, що познайомить із життєвим та творчим шляхом великого письменника, основоположника і класика нової української літератури – Івана Петровича Котляревського та його неперевершеною «Енеїдою», різних років видання, виконану в різних форматах, ілюстровану видатними майстрами пензля.
Видання з виставки можна отримати, завітавши до Наукової бібліотеки університету. Читайте, пізнавайте, ставайте мудрішими з цікавими книгами.