(400 років від дня народження Жана Батиста Мольєра (1622-1673), французького драматурга)
Мольєр (Жан-Батист Поклен) (1622-1673) – французький комедіограф XVII століття, творець класичної комедії.
Народився 13 січня 1622 р. (15 січня його охрестили) в Парижі. Батько був буржуа, тому дав сину гарну освіту та виховання. Закінчивши єзуїтський коледж, витримав іспит на звання ліценціата прав в Орлеані. Кар’єра юриста Мольєра не цікавила, саме тому він обрав для себе театральний напрямок діяльності.
У 1643 році Мольєр очолив «Блискучий театр» в Парижі. «Блискучий театр» слави не нажив, а натомість нажив чимало боргів. Більшість із них довелося до кінця життя платити саме Мольєру. Навесні 1646 р. «Блискучий театр» припинив своє існування.
Мольєр не припиняє займатися улюбленою справою та організовує мандрівну трупу, з якою подорожує містами. Репертуар був невеликий, тому Мольєр сам взявся за написання одноактних п’єс. Так з’явилися «Літаючий доктор», «Ветреник», «Ревнощі Барбуйе» (це ті, які дійшли до нас, а були й інші).
На 1664-1670 роки припадає період найвищого розквіту творчості великого драматурга. Саме в цей час він пише найкращі комедії «Тартюф», «Дон Жуан», «Скупий», «Мізантроп», «Міщанин-шляхтич». Автор створив безліч цікавих образів – міщани, скнари, кмітливі слуги, сміливі та авантюрні закохані. Герої його творів, будучи носіями людських пороків, повно і точно зображали епоху, у якій жив і творив Мольєр.
Останнім твором Мольєра стала комедія «Уявний хворий», написана, коли він був невиліковно хворий. Комедія ставилася на сцені театру четвертий раз і Мольєр, що грав у ній одну з головних ролей, відчув себе погано прямо на сцені. Через кілька годин після цього великий комедіограф помер.
В ряду геніїв світової літератури Жан Батист Мольєр займає одне з чільних місць. Це він придумав новий жанр — «високу комедію». Творчість Мольєра мала чималий вплив на подальший розвиток світової драматургії та світової художньої культури.
Фонд Наукової бібліотеки університету налічує 33 назви видань Мольєра. Найстарші книги нашої колекції вийшли друком більше ніж 100 років, зберігаються у фонді рідкісних та цінних видань і датуються 1913 роком. Також збереглись видання 1933, 1936, 1939 років.
У художній літературі є твори, перевірені роками та навіть століттями. Їх варто читати, перечитувати й знаходити там безліч нових і цікавих моментів, що збагачують внутрішній світ та вдосконалюють особистість.