15 березня – 190 років від дня народження Жан-Жака Елізе Реклю – французького географа, соціолога, політичного діяча (1830 — 1905)
Жан-Жак Елізе Реклю (1830 — 1905), визначний французький географ і історик, невтомний мандрівник, член Паризького Географічного товариства, переконаний вегетаріанець і представник «анархічного» напряму в географії (разом з Л. Мечніковим і П. Кропоткіним), автор монументального твору регіональної географії світу «Земля и люди : Всеобщая география» у 19-ти томах (1873–1893).
Ця праця зайняла у нього двадцять років. З 1873 по 1893 рік було написано дев’ятнадцять томів, кожен близько 900 сторінок тексту, з безліччю карт, креслень і малюнків. Опис європейських країн зайняло у Реклю п’ять великих томів. Наступні п’ять томів були присвячені Азії, одинадцятий том – Австралії та островам Тихого океану. Опис Африки займає чотири томи, а чотири останніх томи присвячені Америці.
У 5-му томі видання Реклю представив Україну, як самостійну географічну одиницю, користуючись серед іншими — творами українців, зокрема, Драгоманова Михайла Петровича з яким Реклю був у приязних стосунках.
«Всеобщая география» забирала майже весь його час. Протягом дев’ятнадцяти років щороку на книжковому ринку з’являвся товстий том «Всеобщей географии». У 1892 році він закінчує дев’ятнадцятий (останній) том «Всеобщей географии». В цей час йому було 62 роки.
15 квітня 1905 вийшов перший випуск твору «Человек и Земля», і Реклю міг сказати, що він виконав свою наукову задачу.
Многотомні видання Е. Реклю «Земля и люди» та «Человек и Земля» зберігаються у колекції рідкісних видань Наукової бібліотеки.
Свою найбільшу роботу «Земля и люди», видану у 19 томах, дослідник писав майже 20 років, кожний рік видаючи по одному тому, який містив близько 900 сторінок тексту, з великою кількістю карт, нарисів і малюнків. Збір матеріалу та пов’язані з ним безперервні подорожі, а також створення кінцевого тексту займали весь вільний час вченого і вимагали від нього повної самовідданості заради поставленої мети. Автор розглядає історію Землі в сукупності її рис: географії, природи, клімату, етнографії і статичних даних про населення різних регіонів і їх діяльності.
Елізе Реклю відвідав майже всі країни цивілізованого світу, починаючи з Європи і закінчуючи віддаленими куточками Америки, Африки та Азії. «Человек и Земля» (1876-1894) у 6-ти томах – стала підсумком наукових досліджень де історія розвитку людства вийшла на перше місце. У книзі зібрано багато матеріалів з історії, географії, культури та етнографії народів світу. Побут та історія людства розглядаються в контексті умов середовища проживання окремих народів, особливостей географії та клімату.