Краєзнавчі мініатюри: Ілля Андрійович Безбородько

   27 лютого виповнюється 265 років з дня народження одного з засновників Гімназії вищих наук – Іллі Андрійовича Безбородька (1756–1815).
   Безбородько Ілля Андрійович — український шляхтич, граф, генерал-поручик, сенатор Російської імперії, дійсний таємний радник, С.-Петербурзький предводитель дворянства.
   Він був учасником військових походів проти турків у 1773–1774 рр.; у 1790 р. служив під керівництвом Суворова,брав участь у штурмі фортеці Ізмаїл. У 1795р. приймав участь у поході на Польщу.
   І.А. Безбородько, незважаючи на мужність і військові подвиги, міг назавжди залишитися в тіні свого видатного старшого брата. Проте, доля розпорядилася по-іншому: саме з його ім’ям пов’язане відкриття вищого навчального закладу в Ніжині.
   Незадовго до смерті, канцлер Російської імперії князь Олександр Безбородько (1747-1799) призначив велику суму грошей на будівництво притулків для престарілих та інвалідів. Задум брата почав втілювати в життя І.А. Безбородько. Натомість їх племінник граф В.П.Кочубей, який був доволі помітною постаттю при дворі Олександра І, порадив відкрити університет, бо «Малоросія університетів не має». Для заснування нового вищого навчального закладу В.П. Кочубей порекомендував місто Ніжин. Саме тут були землі графа І.А.Безбородька, його садиба з парком і садом. Ілля Андрійович погодився й заповідав передавати прибуток від власних маєтків у селах Носівка та Вертіївка в сумі 15 тисяч карбованців щорічно цьому навчальному закладові (загальна сума коштів, яку пожертвували обидва брати Безбородьки на побудову вищого навчального закладу в Ніжині складала 604 тис. крб.).
  Виконуючи волю брата, Ілля Безбородько одержав згоду від імператора Олександра I, на будівництво і, разом з архітектором, розробив проект «гімназії вищих наук князя Безбородька». На жаль, Ілля Андрійович Безбородько не дожив до відкриття гімназії. Він помер у Санкт-Петербурзі 3 червня 1815 р. на шістдесятому році від народження, назавжди увічнивши “имя свое не только в возрожденной им к новой умственной жизни Малороссии, но и в целой России”. Розпочату справу довершував його онук, граф Олександр Кушелєв-Безбородько. Гімназія булла відкрита 4 вересня 1820 року в Ніжині.
   Пам’ятник графу Іллі Андрійовичу Безбородьку (1756-1815) встановлено в місті Ніжині Чернігівської області біля старого корпусу Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя.

Князь Ілля Безбородько