Краєзнавчі мініатюри: «Видатний український фізик»

     Олексій Григорович Ситенко – видатний український учений, академік НАН України, лауреат багатьох премій, заслужений діяч науки і техніки України, доктор фізико-математичних наук, професор, іноземний член Королівської шведської академії наук, почесний член Угорської академії наук. З його ім’ям пов’язано низку нових напрямків теоретичної фізики плазми та теоретичної ядерної фізики. Також серед наукових досягнень – дифракційна теорія ядерних процесів, що у світовій літературі дістала назву метод Ситенка-Глаубера та нині широко використовується в ядерній фізиці. О.Г. Ситенко – автор фундаментальних робіт з теоретичної фізики.     
     Народився Олексій Григорович 12 лютого 1927 року у с. Нові Млини, що на Чернігівщині. Після закінчення школи, навчався у Харківському університеті, який закінчив з відзнакою. У 1952 році захистив кандидатську, а в 1959 році – докторську дисертації, отримавши вчений ступінь доктора фізико-математичних наук. Далі працював на кафедрі теоретичної фізики Харківського університету, викладання поєднував з науковою діяльністю. У 1964 році перейшов до Київського державного університету, де очолював кафедру теорії ядра та елементарних частинок, з 1963 року він – професор головного вишу України. Із 1968 року видатний науковець працював в Інституті теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України, де очолював відділ теорії ядра та ядерних реакцій. У 1988 році О.Г. Ситенко став директором цього інституту. 
     Олексій Григорович – автор понад 400 наукових праць із різних розділів теоретичної фізики, автор та співавтор 17 монографій та навчальних посібників з ядерної фізики та фізики плазми, які були неодноразово перевидані у США, Англії, Німеччині, Італії, Японії та інших країнах. Монографії ученого стали класичними, широко цитуються і є настільними книгами для викладачів та студентів багатьох університетів світу. У фондах бібліотеки університету також зберігаються книги О.Г. Ситенка.
     Олексія Григоровича знали не лише як видатного науковця, а й як всебічно обдаровану яскраву особистість. Талановитий учений був великим знавцем української літератури, яку дуже любив, добре знався на живописі та архітектурі, глибоко цікавився історією України та світу.
     Олексій Григорович Ситенко прожив яскраве та повне плідної праці життя, зробивши вагомий внесок у розробку фундаментальних питань теоретичної ядерної фізики та світової науки загалом. Україна по праву ним пишається.
     Віртуальна виставка «Видатний український фізик» присвячена 95-річниці від дня народження нашого славетного земляка.

Олексій Григорович Ситенко