«Мій талант – це Божа милість…» (100 років від дня народження Ганни Черінь, (29.04.1924 -20.07.2016)

   29 квітня 1924 року народилася українсько-американська письменниця й літературний критик, авторка статей, оповідань, подорожніх нарисів і творів дитячої літератури Ганна Черінь.
   Майбутня письменниця, справжнє ім’я якої — Галина Грибінська, почала писати вірші з дитинства. У шкільні роки вона змережувала власними творами цілі зошити. Вчителі, помітивши небуденний талант у дитини, всіляко підтримували його, плекали й навіть відзначали різними заохочувальними преміями.
   Після закінчення школи вступила на філологічний факультет до Київського університету, але Друга світова війна завадила навчанню. Ганна Черінь опинилась у Німеччині в таборах для „переміщених осіб”.
По завершенню війни у таборах для переміщених осіб вона друкувала свої твори у часописі «Дозвілля». У 1949 році вийшла її перша збірка поезій «Крещендо».
   У 1950 році Ганна Черінь емігрувала до США. Спчатку працювала санітаркою в шпиталі, пізніше влаштувалася на роботу до університетської книгарні. 1953 року закінчила факультет лінгвістики Чиказького університету. У 1966 році здобула другий диплом за спеціальністю «бібліотекар». Протягом 1964-1988 р. очолювала відділ обміну з закордонними бібліотеками при бібліотеці Чиказького університету. Зібрала велику колекцію україністики, намагалась встановлювати обмін книжками з українськими бібліотеками.
   Влітку 1993 р., в дні святкування другої річниці Дня Незалежності України, приїздить в Київ. Цього ж, 1993 року прийнята до Національної спілки письменників України, а у 2002 р. вона стала лауреатом премії «В ім’я добра» ім. Степана Олійника. В останнє письменниця відвідала Україну влітку 2008 р.
   Творчість Г.Черінь різноманітна та багатогранна. Крім віршів і художньої прози, писала вона гумористичні твори та п’єси, а з мандрів по світу, якими вона захоплювалась, привезла додому багато яскравих вражень, на основі яких написала дві книги художніх нарисів.
   За життя Ганна Черінь видала понад 40 книжок. Серед них – збірки поезій «Чорнозем»(1962), віршований роман «Слова»(1980), збірки віршів нового часу незалежної України — «Держава», «Декада» (2001), дорожні репортажі «Їдьмо зі мною»(1965), «Дев’яте чудо» (2005), «Паралелі» (2009).
   Творчий доробок Ганни Черінь в Науковій бібліотеці університету представлений збірками «Листи до лицаря» та «Меандри».
   
«Річниця Свободи…»
А Вона ж така прекрасна
Наша Україна,
В неї мова своя власна,
Чиста, як перлина.
Квіточками вишита,
Травами мережена —
В ній би щастя тішити,
Богом обережене.
Та як же нам здатись
В гострий час тривог!
Ні! Йдемо змагатись —
З нами Бог!
Хоч над світом туман,
Хоч гряде ураган —
Українці, тримайтеся!
Ростіть, набувайтеся,
На змови злочинні не дайтеся!
За руки зімкніться
і перед Богом кляніться:
ЖИВИ, УКРАЇНО, ЖИВИ!
 
Г. Черінь               Червень, 2011 р.