Український Моцарт

   Життя і творчість Максима Созонтовича Березовського – одна з найбільших загадок в історії української музики. Не збереглося жодного зображення, про яке можна було б упевнено сказати, що це його портрет.
   Не існує достеменної біографії нашого великого співвітчизника. Сьогодні відомі лише скупі факти його життєвого і творчого  шляху.
   М.С. Березовський народився 27 жовтня 1745 р. у м. Глухів. Можливо у козацькій, або небагатій дворянській родині. Навчався у Глухівській музичній школі, де виховувалися музики для роботи при дворі російських імператорів, потім у Києво-Могилянській академії, де композитор почав писати власні твори. Далі – Болонська академія. У 1774 році повернувся до Російської імперії, був зарахований церковним півчим і капельмейстером Придворної співацької капели. Постійні нестатки, неможливість знайти застосування своїм творчим силам привели композитора до недуги. В 1777 році 32-річний композитор помер.
   Залишилася тільки невелика частина записів його чудової музики, що радує нас і досі. Ця музика розкриває невичерпно багатий емоційний світ людини, яка пізнала всю глибину горя й розчарувань. Були видані тільки поодинокі композиції, які, власне, й принесли йому світову славу.
   2005 року на фасаді Болонської музичної академії встановлено меморіальну дошку на честь українського композитора Максима Березовського. Після Моцарта Березовський став другим композитором-чужинцем, пам’ять якого вшановано в такий спосіб у всесвітньовідомому центрі культури та мистецтв — Болонській академії.

 

Максим Созонтович Березовський