«Урочистий День Незалежності»

     11 листопада в Польщі відзначається День Незалежності — одне з головних державних свят. Свято припадає на день завершення Першої світової війни (11 листопада 1918 року).
     Наприкінці XVIII ст. Австрія, Пруссія та російська імперія розділили Річ Посполиту, знищивши таким чином польську державність. Річ Посполита була утворена у 1569 році внаслідок підписання Люблінської унії, коли було об’єднано території сучасних Польщі, Литви, Білорусі та України. А тоді це були Корона Польська та Велике князівство Литовське.
     З кінця XVIII ст. польські патріоти прагнули відновити незалежність, знищену іноземними окупантами. Для цього велися переговори та створювалися союзи задля військової поразки російської імперії, наприклад, Наполеоном Бонапартом. Підіймали повстання у 1830-1831 роках, ще один раз був виступ 1863-1864 роках. Польща тоді уявлялася як «Христос Європи», тобто така, що вбита, але воскресне.
     Лише такий глобальний конфлікт, як Перша світова війна, допоміг полякам здійснити свою мрію.
11 листопада 1918 року збіглися дві події, які стали вирішальними для відновлення Польщею незалежності. Того дня залежна від загарбників, Регентська рада передала військову владу в Польщі Юзефу Пілсудському, який напередодні прибув до Варшави, після звільнення з магдебурзької в’язниці. Через три дні Регентська рада вирішила саморозпуститися і передала всю владу в країні Ю. Пілсудському.
     11 листопада також є переломним моментом в історії всієї Європи. Саме тоді в Комп’єні, поблизу Парижа, було підписано перемир’я, що поклало край Першій світовій війні.
     Поразка Центральних держав стала фактом. Німецькі війська почали відступати з окупованих територій Царства Польського. На вулицях Варшави та інших міст роззброювали солдатів армій поділу.
     Польські газети вийшли з радісними заголовками: «Нарешті! Ми господарі в більшій частині нашої країни!», «Настав час, коли після більш ніж 120 років поділів немає тут більше чужоземного наїзду!». Це була воістину всенародна радість. Пронести через шість поколінь людей волю і прагнення до свободи — на це здатен не кожен народ!
     Польща відновила свою незалежність через 123 роки. Хоча цей процес тривав багато днів, а ще більше часу знадобилося для остаточного формування кордонів новоствореної держави. Саме через ці дві важливі події 11 листопада вважаються датою, що символізує повернення Польщі до групи незалежних держав.
     Сьогодні Україна захищає від російського агресора і свою незалежність, і демократичні цінності всієї Європи. Ми високо цінуємо допомогу, яку Польща надає Україні в цей важкий для нас час.
З Днем Незалежності, Польща!
     Наукова бібліотека запрошує переглянути віртуальну виставку «Польща: минуле, сьогодення та майбутнє», про непростий шлях Польщі до свого становлення як вільної держави, народ якої відстояв своє право на вільне життя і зараз – у першій лінії країн, які підтримують нас у боротьбі за суверенітет.

Польща