На південних просторах Чернігівського Полісся, на березі тихоплинної річки Остер, розкинулось тисячолітнє місто Ніжин. Місто має багато різних музеїв, але є один винятковий — Музейний комплекс Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя. Не кожен виш в Україні має власний музейний комплекс, що складається з декількох музеїв: музей Миколи Гоголя, музей історії Ніжинської вищої школи, музей “Homosovieticus”, а також унікальна картинна галерея – напевно, єдина в Україні на базі освітнього закладу. Сьогодні картинна галерея — найяскравіша частина музейного комплексу університету, одне з найцінніших художніх зібрань України, у трьох залах якої представлений живопис різних епох.
У двох залах знаходяться картини, що були подаровані в 1845 році з нагоди святкування 25-річного ювілею з дня відкриття Гімназії вищих наук почесним попечителем Олександром Григоровичем Кушельовим-Безбородьком «з умовою, щоб ці картини були розміщені у вільних залах будинку ліцею та служили розвиткові хорошого смаку, і залишалися завжди власністю цього навчального закладу». Це переважно картини, що знайомлять відвідувачів із західноєвропейським живописом епохи Ренесансу та XVII ст. та російським живописом XIX ст. Тут можна познайомитися з оригіналами й авторськими копіями художників флорентійської школи, творчою манерою Рубенса, Ван-Дейка, Рафаеля Санті, Мікеланджело Буонарроті, Гвідо Рені, Гверчино, Караваджіо, Міньяра, а також К. Брюллова, А. Мокрицького, О. Ківшенка, Ю. Феддерса та багатьох інших знаних майстрів пензля, чиї імена прикрашають історію вітчизняного та зарубіжного живопису.
Один із залів картинної галереї презентує живопис XX століття і присвячений творчості народного художника СРСР, лауреата Державної премії ім. Т.Г. Шевченка Сергія Федоровича Шишка. Він був частим гостем цього навчального закладу і протягом 1982—1984 подарував 36 власних творчих робіт. Це одне з найбільших державних зібрань живописних полотен цього художника. Унікальність даної колекції полягає в тому, що тут представлені картини різних етапів творчого зростання та розвитку митця. Є в колекції ранні роботи, присвячені Ніжинському вузу («Ніжинський педінститут», 1940, «Парк біля інституту влітку», 1939); картини 1950-1960-х («Дощ над Дніпром», «Весна», 1954, «Прояснюється», 1958), і полотна більш пізнього періоду («Над тихим Пслом», 1971, «У парку імені Ватутіна» 1975).
Художник народився 25 червня 1911 року у селі Носівка на Чернігівщині, але у 1919 році родина переїхала до Ніжину, з яким у Шишка пов’язані і вдячні спогади про першого вчителя малювання Петра Лапу, і два роки викладання малюнку в ніжинських школах, і одруження та народження доньки, і зафіксовані на полотні перші міські пейзажі.
Сергій Федорович Шишко отримав мистецьку освіту європейського рівня. У 1929-33 роках навчався у Київському художньому інституті (майстерні Олександра Богомазова та Федора Кричевського), у 1943 році закінчив Інститут малярства, скульптури та архітектури Всеросійської Академії Мистецтв у Ленінграді (клас Бориса Йогансона). Жив і працював у Києві.
Сергія Шишка часто називають найпозитивнішим українським художником ХХ століття, бо його оптимістичні пейзажі стали символом «позитивної» України. Твори живописця, який продовжував та розвивав традиції класиків українського пейзажу, вирізняються високою майстерністю і вишуканим колоритом.
Музейний комплекс Ніжинського державного університету – яскрава сторінка життя не лише вузу, а й міста з тисячолітньою історією, є на сьогодні важливою складовою структури університету та справжнім художнім та культурним центром, одним з найцінніших художніх зібрань України.
Сергій Федорович Шишко