Понад сто років тому закінчилася Перша світова війна. 78 мільйонів учасників і 10 мільйонів загиблих — саме так історики оцінюють наслідки зіткнення шести імперій та їхніх союзників. Перша з найкривавіших війн в історії людства закінчилася 11 листопада 1918 року.
В історії цивілізації є віхи-події, які драматично змінюють її подальшу долю. Одна з таких подій — Перша світова війна. Історики вважають, що все ХХ століття вийшло з Першої світової війни. Саме з неї починається літочислення нової історичної доби. Ця епоха була відзначена глибокими потрясіннями у всіх сферах життя людства: кривавими світовими війнами, братовбивчими революціями, розпадом імперій, що складалися століттями.
Історія багатьох держав була б іншою, якби не конфлікт між Антантою (воєн.-політ. блок росії Англії і Франції) та блоком центральних держав на чолі з Німеччиною (Німецька імперія, Австро-Угорщина, Османська імперія, Болгарське царство (з 1915р.) та Італія (також з 1915р.). Ця війна призвела до створення нової міжнародно-політичної архітектури світу, яка має назву Версальсько-Вашингтонська система міжнародних відносин. Вона закріплювала територіальні зміни, які відбулися внаслідок Першої світової війни й розпаду Німецької, Османської та Австро-Угорської імперій.
Перед початком війни її учасники мали свої плани щодо українських земель. Росія прагнула приєднати Галичину, Буковину та Закарпаття. Австро-Угорщина поклала око на Волинь та Поділля. Німецькі правлячі кола зазіхали на родючі та багаті на ресурси українські землі, що стали б ідеальною колонією для подальшого освоєння. Поляки мріяли про відновлення своєї держави в «історичних кордонах», куди входило все Правобережжя. Румунія була не проти відтяпати Буковину.
Українців Перша світова війна застала по різні боки фронтів. Вони воювали переважно у збройних силах Австро-Угорщини та Російської імперії. З обох боків у війні брало участь приблизно 4,5 мільйона українців, загинуло – близько 1,5 мільйона.
Більшість мобілізованих українців брали участь у бойових діях на російсько-австрійсько-німецькому фронті, що пролягав теренами Волині, Галичини, Закарпаття, Поділля, Буковини, Бессарабії. Тут відбулися такі грандіозні воєнні операції, як Галицька битва (1914), Зимова битва в Карпатах (1915), стратегічний розвиток Горлицького прориву (1915), Брусиловський, або ж Луцький прорив (1916), «наступ Керенського» (1917), операція «Фаустшлаг» (1918).
Тотальність і всеосяжність нової війни вражала сучасників. Для багатьох вона була втіленням кінця світу.
Щоб зрозуміти, що змінилося і куди повернула дорога людства, потрібна відстань мабуть у сотню років. Події тих років доходять до нас через історичні праці, хроніки, спогади сучасників.
Фонди Наукової бібліотеки містять великий науковий матеріал про події Першої світової війни. Ми пропонуємо переглянути віртуальну виставку «Перша світова війна і Україна» про те як українці жили і воювали в різних імперіях, як сприймали ідею власної державності і чому сталося так, що за результатами першої світової війни з’явилися нові європейські держави.