970-річчя заснування Києво-Печерського монастиря
Києво-Печерська лавра є визначною пам’яткою історії та архітектури Середньовіччя та Ранньомодерного часу (Київської Русі та доби Гетьманщини), однією з найбільших святинь православ’я України та Східної Європи.
Монастир, що був заснований Преподобними Антонієм і Феодосієм в ХІ ст., з часом стає визначним духовним і культурним центром, як нашої країни, так і сусідніх. В XI столітті тут зароджується літописання. У 1113 році монах Нестор, відомий як Літописець, закінчив першу хроніку з історії нашої держави — «Повість минулих літ». Паралельно тут створюється значна книгозбірня. У тому ж XI столітті еволюціонує й образотворче мистецтво, пов’язане з ім’ям першого іконописця на Русі — ченця Аліпія. Тут також зародилася медицина Київської Русі. Найвизначнішим лікарем був святий Агапіт.
Поступово Лавра стає духовним ядром всієї держави. Тут утворився центр підготовки священства. Деякі ченці вели місіонерську діяльність у непросвітлених світлом християнства землях.
У 1615 році на території Києво-Печерської лаври засновано друкарню. Навколо неї об’єднались відомі творчі діячі: Іов Борецький, Єлисей Плетенецький, Памво Беринда, Захарія Копистянський, Петро Могила та інші літератори, художники-гравери. Видання друкарні були ілюстрованими, цікаво оформленими, мали гарну поліграфію. Тут побачили світ Євангелія, Житія Святих, Часослови, Псалтирі, букварі, календарі та ін.
Архімандрит Петро Могила, у 1631 році на території Лаври створив перший Києво-Печерський гімназіон. Тут окрім основних предметів вивчались арифметика, геометрія, риторика. Незабаром, гімназіон переріс у перший вищий навчальний заклад — Києво-Могилянський колегіум.
Протягом століть на території Києво-Печерської лаври здійснювалося масштабне будівництво. Кожен храм має свою історію і свій неповторний образ, що склався під впливом різних епох і властивих їм стилів. Внаслідок праці талановитих архітекторів та будівельників виник один з найвидатніших монастирських комплексів — Києво-Печерська лавра. Більше ніж 970 років її історія нерозривно пов’язана з історією, життям і культурою українського народу.