Краєзнавчі мініатюри. 60 років тому відкрито пам’ятник Б. Хмельницькому у Чернігові.

   В історії кожного народу з’являються постаті, які посідають центральне місце в історії країни, становленні державності, формуванні національної самосвідомості. Таким для України є постать Богдана Хмельницького – першого гетьмана Козацької держави, видатного політика, блискучого дипломата і талановитого полководця.
   У містах нашої держави є пам’ятники на честь цієї видатної людини. Чернігів – не виняток. У нашому місті, пам’ятник було відкрито у квітні 1956 року без офіційних урочистостей.
   Автори – скульптори І.П.Кавалерідзе, Г.Л.Петрашевич, архітектор – А.А.Карнабід. У наш час цей пам’ятник складається з бетонної статуї на постаменті, що височить на земляному пагорбі, ніби кургані, на честь козацької слави та перемоги. Скульптура висотою 2,5 м була встановлена на циліндричному цегляному постаменті та чотирикутному цоколі, облицьованих каменем і плиткою.
   За задумом архітектора, поруч зі статуєю Богдана Хмельницького мали поставити скульптури побратимів гетьмана Степана Пободайла та Мартина Небаби, біля підніжжя постаменту планувалось розмістити ще дві фігури — кобзаря та козака. Довкола пам’ятника мав бути зроблений мозаїчний майданчик.
   У ході робіт через нестачу фінансування довелось відмовитись від запланованої композиції і обмежитись лише фігурою гетьмана. Андрій Антонович запропонував встановити довкола пам’ятника хоча б паркові вази, проте грошей не вистачило ні на вази, ні на мозаїчний майданчик. Вдалося зробити лише художнє ліплення на постаменті та картуші, що нагадують про перемоги козаків, яке виконав майстер С.Т. Соломаха. Оглядаючи цю круглу скульптуру, бачимо написи: «Жовті Води. 6 травня 1648», «Корсунь. 16 травня 1648», «Пилявці. 10 вересня 1648», «Зборів. 6 серпня 1649», «Переяслав. 8 січня 1654».
   Рішення про напрямок орієнтування пам’ятника, за згадками А.А. Карнабіди, приймав тодішній перший секретар міськкому КП(б)У Ф. Коротков, який розпорядився, аби гетьман дивився в напрямку запроектованої будівлі міськкому партії. Після того Андрій Антонович до кінця своїх днів сподівався на те, що в незалежній Україні гетьмана все-таки розвернуть обличчям до церкви і спиною до Москви.
   Його мрія здійснилась  навесні 2017 року, пам’ятник гетьману України Богдану Хмельницькому розвернули на 180 градусів. Обличчя гетьмана відтепер повернуте до української церкви. Так і було задумано авторами проекту, коли проектувався сквер і вирішувалось питання щодо скульптури Хмельницького.
   «Розворот» гетьмана Чернігівські науковці вважають встановленням не тільки архітектурної, але й історичної справедливості.
 

Карнабідівські читання