«Алчевська Христина Данилівна — видатний діяч народної освіти»

   16 квітня 1841р.в м. Борзна народилася Христина Данилівна Алчевська. Мати Христини освічена жінка, яка своєю добротою привертала до себе серця людей. Батько ж, на  її думку, розумний, але сухий. Він не любив дітей, нещадно бив її братів , несправедливо ображав дружину.
   Батько був проти жіночої освіти й заборонив Христині навчатися грамоти. Але надзвичайні здібності дівчинки допомогли їй вивчитися читати й писати. У 12 років у  дівчинки виявились акторські здібності, вона виступає на сцені домашнього театру .Її юність збігається з пожвавленням політичного життя в Росії.
   Коли Христі виповнилося 16 років, померла її мати. Лише захоплення читанням полегшувало горе, і привело дівчинку в ряди радикально налаштованої молоді, де читалася заборонена література.
   В 1862 р. Христина Данилівна вийшла заміж і переїхала жити до Харкова. Її чоловік в 60-ті роки очолив Харківську громаду. Громадівці сприяли просвіті української людяності, відкривали безкоштовні школи.
   10 червня 1862 р. Христина Данилівна заснувала Харківську недільну школу, яка проіснувала 57 років. Вона стала зразком освітніх установ.
   15 серпня 1920 р. в Харкові померла Х. Д. Алчевська. Уся її діяльність була взірцем самовідданого служіння своєму народові.

Алчевська Христина Данилівна