Карл Марі́я фон Ве́бер — німецький композитор, диригент і піаніст

Карл Марі́я фон Ве́бер — сновоположник німецької романтичної опери. Він був не тільки знаменитим автором, виконавцем і диригентом, але також проявив видатні організаторські здібності і талант керівника. Не будь Вебера-музиканта, ми б напевно знали сьогодні Вебера-письменника або Вебера-живописця, так як в цих областях мистецтва він теж виявився вельми успішним. Але любов до музики, успадкована від батьків, визначила життєвий шлях Карла Марії.
   Карл народився 18 грудня 1786 року в німецькому місті Ейтіне, і в дитячі роки разом з батьками об’їхав значну частину міст Німеччини.
   На 1804 — 1817 роки припало становлення оперної творчості композитора. Вебер працював при різних дворах і театрах. Його цікавила німецька література й німецька музика (пісня). В цей період були створені опери «Рюбецаль», «Сільвана», «Абу Гассан».
   1817 — 1826 роки — це зрілий, «дрезденський» період. У цей час Вебер працював диригентом і керівником оперного театру, очолював Капелу курфюрстів Саксонії. Саме тоді він створив свої найкращі твори: сонати, «Запрошення до танцю», підняв побутовий жанр на художню висоту, «Концертштюк» для фортепіано з оркестром — програмна музика, віртуозний концертний твір. Значне місце займали у творчості Вебера вальси, які можна вважати випередженням шопенівських доробків у цьому жанрі.
   У 1821 році К. М. Вебер написав свою найвідомішу оперу «Вільний стрілець». З величезним успіхом вона була поставлена в Берліні. «Чарівний стрілець» вважається першою національною романтичною німецькою оперою.
   1826р. — опера «Оберон», поставлена в Лондоні. Це казкова опера, за жанром — зінгшпіль. Тут сполучається фантастика з реальністю.
   Незабаром після прем’єри опери Вебер помер у будинку диригента Джорджа Смарта (5 червня 1826 р.).

 

 

Кенигсберг, А. К. Карл Мария Вебер (1786-1826) : краткий очерк жизни и творчества; книжка для юношества / А. К. Кенигсберг. — М.-Л. : Музыка, 1965. — 104 с. : ил. + портр., нот. — 26 к.

Книга про життєвий шлях та творчість великого композитора Карла Марії Вебера.

 

Кенигсберг, А. К. Карл Мария Вебер (1786-1826) : попул. монография / А. К. Кенигсберг. — 2-е изд., доп. — Л. : Музыка, 1981. — 112 с. : ил. + портр., нот. — 30 к.

Короткий опис життя та творчості німецького композитора-класика, основоположника німецької романтичної опери. Книжка буде цікава музикантам та любителям музики.