Книжкові рідкості з фондів НБ: «Чарльз Дарвін – англійський натураліст і мандрівник»

    12 лютого відзначається день народження всесвітньо відомого англійського вченого Чарльза Дарвіна. Розроблена ним теорія еволюції назавжди змінила уявлення людей про світ. Щоб вшанувати цінний внесок Дарвіна в світову науку, дата 12 лютого заснована як День Дарвіна.
    Чарльз Дарвін жив в епоху бурхливого суспільного розвитку, коли природознавство було на піднесенні, а в науці здійснювались важливі відкриття. Він не мав систематичної біологічної освіти (два роки навчався на медичному факультеті в Единбурзі), але дуже захоплювався природничими науками, цілеспрямовано вивчав спеціальну літературу, займався колекціонуванням, мисливством, брав участь в експедиційних дослідженнях геології, фауни, флори окремих районів Англії, був спостережливим, занотовував бачене і намагався дати йому раціональне пояснення.
    Дарвіну навіть вдалося здійснити навколосвітню подорож. Дорогою його цікавили геологічна будова, флора й фауна багатьох країн. Дарвін відправив до Англії безліч різних колекцій.
    Протягом 20 років Дарвін працював над створенням еволюційного вчення. У своїй теорії, перший розгорнутий виклад якої було опубліковано в 1859 році в книзі «Походження видів», основною рушійною силою еволюції Дарвін назвав природний відбір та невизначену мінливість.
    Існування еволюції було визнано більшістю вчених ще за життя Дарвіна, у той час як його теорія природного відбору, як основне пояснення еволюції, стала загально визнаною лише в 30-х роках XX-го століття.
     Ідеї та відкриття Дарвіна в доопрацьованому вигляді формують фундамент сучасної синтетичної теорії еволюції та складають основу біології, надаючи логічне пояснення біорізноманіттю. Ортодоксальні послідовники вчення Дарвіна розвивають напрямок еволюційної думки, що носить його ім’я – дарвінізм.
    Історичною заслугою Дарвіна є не встановлення самого факту еволюції, а відкриття її основних причин і рушійних сил. Він увів термін «природний добір» і довів, що основою природного добору й еволюції є спадкова мінливість організмів.
     Наукова бібліотека запрошує ознайомитися з експозицією видань праць Чарльза Дарвіна, що були надруковані протягом ХІХ ст. і на початку ХХ ст.. Переглянути віртуальну виставку «Чарльз Дарвін – англійський натураліст і мандрівник», яка знайомить із життям англійського науковця, що створив еволюційну теорію та запропонував принцип природного добору.
     Можна сперечатися довго і про особу Дарвіна, і про його праці, але ніхто не заперечить той факт, що Дарвін зробив неоціненний внесок у розвиток світової науки.
 

Чарльз Дарвін – англійський натураліст і мандрівник