Книжкові рідкості з фондів НБ НУЧК імені Т.Г. Шевченка: «Заповіт Мономаха: не осудіте мене, діти мої»

   «Повчання дітям» Володимира Мономаха — це визначна пам’ятка літератури Київської Русі. Збереглася в Лаврентіївському списку «Повісті минулих літ» під 1096 роком у кількох неповних частинах. Точної дати написання не встановлено, більшість дослідників вважають, що твір написано ймовірно 1117-го, тобто понад 900 років з часу написання.
   Князь Володимир Мономах – онук Ярослава Мудрого й візантійського імператора Костянтина Мономаха, увійшов у нашу історію не лише як мужній воїн і полководець, якому вдалося зупинити наступ  половців на Русь, а й як мудрий правитель та автор видатної пам’ятки давньоруської літератури початку XII ст. «Повчання дітям». Від свого батька, князя Всеволода Ярославича, котрий знав п’ять європейських мов, навчився Володимир цінувати знання і культуру. Тож роки його правління — це початок літописання на Русі, пора розквіту мистецтва, архітектури і книжкової справи (осередок книжників з’явився, зокрема, у Видубицькому монастирі).
   «Повчання» — оригінальний і глибоко продуманий трактат, який досі не втрачає своєї значимості. Володимир Мономах у своєму творі висловлює думки загальнодержавного, політичного та морального характеру, повчає своїх дітей, а заразом і весь народ, бути розумними правителями, захищати інтереси України-Руси, боротися з князівськими міжусобицями, самим учитися та поширювати освіту, власною поведінкою подавати приклад іншим.
   Свої настанови він підкріплює прикладами з власного життя, розповідає про численні походи, викликані необхідністю зміцнення єдності нашої великої держави та подає методи, як її захищати усіма засобами від зовнішніх ворогів.
   Багат остароукраїнських писань згинуло у часи татарського лихоліття, на щастя, «Повчання» дійшло до нас. Вперше «Повчання» Володимира Мономаха опублікував граф О. Мусін-Пушкін у 1793 році.
   Закінчується «Повчання» словами: «Та не осудіте мене, діти мої, ні інший хто прочитавши це, бо не хвалю я себе, ні одвагу свою, а хвалю Бога і прославляю милість його, що мене, грішного і недостойного стільки літо берігши од того смертного часу. Не лінивим мене, недостойного створив був на всякі діла людські здатного».
   Більшість істориків вважають «Повчання дітям» своєрідним політичним заповітом Мономаха своїм нащадкам.

Володимир Мономах