«Краєзнавчі мініатюри»:

     Воїнов Святослав Святославович (29 січня 1942 — 16 грудня 2014) — відомий бібліофіл, колекціонер, краєзнавець, дослідник і популяризатор «Слова о полку Ігоревім», засновник музею-заповідника цього твору у Новгороді-Сіверському.
     Народився 29 січня 1942 року в Новгороді-Сіверському. Хлопчиськом не раз бував у Спасо-Преображенському соборі, забирався на Замкову гору, де за старих часів стояв княжий замок. Звідси відкривається захоплюючий вид на Десну, заливні деснянські луки і кромку лісу, що темніє на горизонті. Тут закінчив школу, навчався у Харківському політехнічному інституті, працював інженером-конструктором на підприємствах радіопромисловості. Призов до армії багато в чому визначив його подальше життя: відслуживши термінове, став працювати військовим представником на оборонних підприємствах. Якось у книгарні Новосибірську потрапила йому на очі книга Георгія Лаппо «Оповідання про міста». У ній була яскрава цитата про Новгород-Сіверський з нарису Миколи Вірти «Перетворення на глушину». Саме тоді, як згадує Святослав, у нього прокинувся непідробний інтерес до рідного краю, його історії, захотілося заново перечитати «Слово» та остаточно визначило коло інтересів Святослава. З того часу він серйозно захопився давньоруською поемою, став ретельно збирати матеріали, присвячені «Слову». Але збирав не заради дивацтва, а із заповітною метою: відкрити у рідному місті музей «Слова про похід Ігорів».
     У 1990 році, його унікальна колекція видань «Слова о полку Ігоревім» налічувала понад 6000 одиниць зберігання, зокрема 1600 книг, близько 400 робіт художників, більше 300 рукописних робіт, тисячі листів.
     За його ініціативою у вересні 1990 р. у Новгороді-Сіверському відкрито музей-заповідник «Слово о полку Ігоревім». С. Воїнов як директор доклав чимало зусиль для його розбудови, проведення у Новгороді-Сіверському наукових конференцій, віддав частину своєї унікальної колекції. На її основі було створено наукову бібліотеку музею з фондом близько 2000 книг. Однак через конфлікт з керівництвом району та області у травні 1993 року слово знавець залишає керівну посаду.
З цього часу більше уваги приділяє науковій роботі. У 5-томній «Энциклопедии «Слова о полку Игореве»» (СПб, 1995) авторству С.Воїнова належать 53 статті про словознавців, перекладачів, дослідників та художників. Саме завдяки йому у виданні так ґрунтовно представлено Чернігівщину, її видатних діячів.
     Рідній Новгород-Сіверщині Воїнов присвятив книги: «Село Чайкине» (1998), «Новгород-Сіверський» (1999) та «Село Ображіївка» (2003), уклав унікальний анотований «Бібліографічний покажчик журналу „Сіверянський літопис“ за 1995–1999 рр.» (2003).
У 2003 роціколекціонер успішно захистив в Інтитуті літератури ім. Т.Шевченка дисертацію «„Слово о полку Ігоревім“ і Новгород-Сіверщина». У 2004 році разом зі своїм другом, відомим києвознавцем Віктором Киркевичем подав ідею і розпочав створення музею «Шевченківський район міста Києва в історії державотворення та незалежності України».
     Працюючи над створенням музею історії міста Вишневого, Святослав Воїнов започаткував у 2008 році «Бібліотеку вишнівчанина», упорядкував, відредагував і видав дві поетичні збірки (Ф.Кириченка «Поезії» та В. Лямічева «Палітра життя»).
Крім написання наукових статей, С. Воїнов продовжував збирати матеріали про «Слово». За оцінками фахівців, у його колекції нині нараховується до 15 тисяч одиниць зберігання. Святослав Воїнов з гордістю називав свою велику колекцію «Моя Словіана».
     Тепер у Новгороді-Сіверському є унікальний музей. А все завдяки Святославу Воїнову — людині, беззавітно закоханій у «Слово про похід Ігорів», що зуміла сказати у популяризації пам’ятника Стародавньої Русі своє вагоме слово. Ім’я його пам’ятатимуть не лише у рідному місті. Він по праву заслужив на таку пам’ять.

Святослав Святославович Воїнов