Краєзнавчі мініатюри. Найстаріший пам’ятник Чернігова – пам’ятник О.С. Пушкіну

   Пам’ятник відомому російському поету Олександру Сергійовичу Пушкіну знаходиться в історичному середмісті Чернігова — на Валу, біля Спасо-Преображенського собору. Споруджено його в 1899-1900 рр. на честь перебування поета у Чернігові в 1820 р. та 1824 р.
Чернігівці, з нагоди 100-річчя від дня народження поета, вирішили організувати святкові заходи, а також виникла ідея встановити О. Пушкіну пам’ятник. Зокрема, ця пропозиція була ухвалена на зборах чернігівського товариства «Громада».
   Кошти на пам’ятник поетові збирали майже всім містом. Тисяча карбованців надійшла від літературного вечора, присвяченого поетові, який відбувся в Чернігівському театрі 29 вересня 1899 року з ініціативи губернаторського подружжя Андрієвських. Таємний радник Микола Терещенко пожертвував на пам’ятник 300 рублів, про це повідомлялося в газеті «Чернігівські губернські відомості» від 3 жовтня 1899 р., 300 рублів виділило земство, 300 – губернські збори, ще 400 рублів склали приватні пожертвування.
   Чернігівський художник Г. Коваленко розробив проєкт постаменту, а бюст був відлитий за готовою моделлю невідомого автора, в майстерні художньої бронзи Карла Берто в Петербурзі.
25 вересня 1900 р. відбулося урочисте відкриття пам’ятника Олександру Пушкіну в Чернігові на губернській площі, яка розміщувалась тоді на Валу. Місце розташування пам’ятника Міська дума ухвалила називати Пушкінським сквером.
   Це був перший пам’ятник на території стародавнього Дитинця, а сьогодні — найстаріший.