Родом з України: «Батько світового вертольотобудування»

1939, 14 вересня – у США авіаконструктор українського походження Ігор Сікорський підняв у повітря свій перший гелікоптер VS-300.
    Ігор Сікорський – українець, якого за життя називали батьком світового вертольотобудування. Вертоліт, який він винайшов, здійснив перший у світі трансатлантичний переліт. Сікорський відкрив світові багатопропелерні літаки, які безпечно літали навіть після того, як один з двигунів виходив з ладу.
   З юних років захоплений у літакобудування, Ігор Сікорський ще 1910-го збудував перший гелікоптер (ідею підказали малюнки славетного Леонардо да Вінчі), здатний відриватися від землі. Однак на той час несучим гвинтам не вистачало тяги, вони могли підняти лише порожню машину, без пілота. Відтак роботи були припинені.
    До юнацької пристрасті він повернувся наприкінці 1930-х. Скоріше інтуїтивно він розумів, що такі машини мають велике майбутнє. 14 вересня 1939 року Сікорський сам підняв у повітря свій перший літаючий вертоліт VS-300. Наполегливо вдосконалюючи цю машину, він домігся створення достатньо надійної конструкції гелікоптера із одним несучим гвинтом. Сікорський не був винахідником такої схеми, але саме завдяки йому вона стала «класичною» в усьому світі.
    Вже за три роки у США розпочнеться серійне виробництво двомісного S-47, який був прийнятий на озброєння американської армії. При цьому сам конструктор вважав головним завданням таких машин рятування людей, а не бойові дії. І щиро радів, коли особливу ефективність гелікоптери проявляли в пошуково-рятувальних та санітарних роботах. За підрахунками його сина Сергія Сікорського, машини батька врятували понад півтора мільйона людських життів.
    З того часу компанія Сікорського не втрачала позицій серед лідерів вертольотобудування.
    1952-го гелікоптер S-55 першим у світі здійснив трансатлантичний переліт. S-67 у 1970-му встановив абсолютний рекорд швидкості для гелікоптерів. А найкращою машиною Ігоря Сікорського вважається S-58, випробуваний в 1954-му.
    Всього ж він створив 18 моделей гелікоптерів та розробив 17 базових моделей літаків. Гелікоптерами Сікорського традиційно користуються президенти США та британські монархи. Його оспівані Голівудом військові гвинтокрили “чорний яструб” виконують завдання в українському небі.
   За своє життя Ігор Сікорський  отримав понад 80 різних почесних нагород, призів та дипломів, зокрема й  Почесну медаль Джона Фріца за науково-технічні досягнення в галузі фундаментальних й прикладних наук. Він є почесним доктором багатьох університетів світу. Його ім’я надано кратеру на Місяці, астероїду. Крім того, Ігор Сікорський писав дуже серйозні роботи на філософські та навіть богословські теми.
     Помер «батько гелікоптерів» у США 26 жовтня 1972-го. Розповідають, що у день похорону інверсійні сліди двох літаків, що пролітали перпендикулярними курсами, ніби утворили в небі великий хрест, немов прощаючись зі своїм творцем.
    Детальніше про славетного сина української землі, про його основні досягнення та родину, ви можете дізнатися, ознайомившись з матеріалами віртуальної виставки   «Людина, яка втілила мрію Леонардо да Вінчі».
Пам’ятаймо і шануймо СВОЇХ світочів!