«Шедеври – народжені в Україні»

   165 років від дня народження М. К. Садовського – українського актора, основоположника українського театру.
   Микола Садовський  (справжнє прізвище  Тобілевич) народився  13 грудня 1856 року в селі Кам’яно-Костувате, тепер Братський район, Миколаївська область. Його батько Карпо Адамович Тобілевич викупив із кріпацтва його майбутню матір Садовську Євдокію Зіновіївну.
   Він навчався в Єлисаветградському реальному училищі, замолоду брав участь в аматорських гуртках. З початком Російсько-турецької війни 1877—1878 рр. прямо з училища іде на фронт добровольцем. Він бере участь практично у всіх найбільших битвах на Балканах, в переправі через Дунай, обороні Шипкинського перевалу, в кінці кампанії дійшов до самого Константинополя. Був нагороджений Георгієвським хрестом, представлений до офіцерського чину. Однак Микола Тобілевич не спокусився військовою кар’єрою, а вернувшись на Єлисаветградщину зайнявся сімейним захопленням — театром.
   З 1881 р. у професійному театрі у трупах Г. Ашкаренка, Марка Кропивницького, Михайла Старицького, а 1888 року організував власну трупу. У 1898 р. трупа Садовського об’єдналася з «Товариством російсько-малоросійських артистів» братів Тобілевичів (І. Карпенка-Карого та П. Саксаганського), а ще двома роками пізніше (1900 р.) до них приєднався ансамбль М. Кропивницького.
   Садовський заснував перший український стаціонарний театр, який розпочав свою роботу 1906 року в Полтаві, а потім діяв аж до 1919 в Києві (див. Театр М. Садовського). Артисти київського міського театру у січні 1919 майже повним складом на чолі з Садовським переїхали до Кам’янця-Подільського.
   Як кіно та театральний актор Садовський відзначався винятковою пластичністю, простотою, глибиною і щирістю почуттів.
Садовський  знімався у головній ролі у фільмі «Вітер з порогів».
   Микола Садовський був вправним письменником, й написав декілька власних публіцистичних біографічних книг, зокрема Спомини з російсько-турецької війни 1877—1878 та Мої театральні згадки, 1881—1917 .
   Садовський також був правним перекладачем й переклав на українську мову твори Олександра Пушкіна, Миколи Гоголя, О.Островського, Л.Толстого, А.Чехова, Ю.Словацького тощо. Садовський Також переклав та створив лібретто до опер «Галька» Станіслава Монюшка, «Продана наречена» Бедржіха Сметани та «Енеїда» Миколи Лисенка.
   Помер 7 лютого 1933 року в Києві. Похований на Байковому кладовищі.

Микола Садовський