Альфред Брем «Життя тварин»

У 2020 році виповнюється 125 років книзі А. Брема «Жизнь животных в 10-ти т. Т.8. Рыбы». Саме це видання зберігається у колекції рідкісних та цінних видань НБ НУЧК.

      Альфред Брем (1829 — 1884) – німецький вчений-зоолог і мандрівник, автор знаменитої науково-популярної роботи «Життя тварин».
      А.Е. Брем жив, коли на відкритих мандрівниками землях, виявили небачено цікавий світ птахів, риб і звірів. Докладно, з науковою достовірністю, простою мовою він описав усі існуючі на землі живі організми. З раннього віку, під керівництвом батька-орнітолога, брав участь у природничо-наукових й  зоологічних спостереженнях і роботах.
      Подорожувати А.Е. Брем розпочав у 17-річному віці з мандрівки по Африці. Після п’ятирічних мандрів він повернувся до Німеччини і вивчав в Єні й Відні природничі науки. Друкував орнітологічні нариси у журналах і був одним із засновників Німецького орнітологічного товариства.
      Друга подорож привела його до Іспанії, третя у Норвегію і Лапландію, і у 1862 році четверта — у північну Абіссінію. У 1863 році Брем прийняв запрошення стати директором Зоологічного саду в Гамбурзі, а в 1867 році переїхав  до Берліна, де у 1869 році заснував знаменитий Берлінський акваріум.
      А.Е. Брем створив ряд чудових науково-популярних творів, що відрізняються грунтовністю змісту та живим, захоплюючим викладом.
      Книги із зібрання «Життя тварин» містять тонкі й живі спостереження над світом тварин і досі сучасні. Вони розповідають про багатьох тварин, птахів, риб та комах, про їх зовнішній вигляд, звички, місця проживання, виховання дитинчат. У кожному томі — докладний зміст розділів і малюнків, алфавітний покажчик, а також безліч політіпажів та хромолітографій. Видання ілюстровано гравюрами відомих художників-анімалістів другої половини дев’ятнадцятого століття Р. Кретшмера, В. Кунерта, Г. Мютцеля, А. Рейхерта, Ф. Шмідта-Карінга і Ф. Шпехта.
      З плином часу зібрання не втратило своєї цінності не тільки як фундаментальна наукова праця, а і як захоплююче та пізнавальне читання для будь-якого віку.

Брэм А. Э. Жизнь животных в 10-ти т. Т.8. Рыбы / А. Э. Брэм. — Пер. с 3-го нем. испр. и доп. изд. — Санкт-Петербург : Изд-во Т-ва «общественная польза», 1895. — 558с.