Український лікар, історик, громадський діяч з Чернігівщини

   Опанас Филимонович Шафонський увійшов в українську історію як дослідник та автор фундаментальної праці – “Черниговского наместничества топографического описания”. Його вважають фундатором розвитку історичного краєзнавства на Чернігівщині, як наукової дисципліни. Окрім того, О. Шафонський – основоположник вітчизняної епідеміології та санітарії, відомий державний діяч XVIII століття.
   Народився Опанас 13 грудня 1740 року в селі Сосниця на Чернігівщині. Батько був козацьким сотником Чернігівського козацького полку.
   Вчився за кордоном: здобув ступінь доктора прав, доктора філософії, доктора медицини. З 1770 року працював у Москві лікарем генерального шпиталю, брав участь у боротьбі з епідемією чуми, у 1774 році видав книгу «Описание моровой язвы, бывшей в столичном городе Москве с 1770 по 1772 год, с приложением всех для прекращения оной тогда установленных учреждений». Також склав медико-топографічний опис Москви.
   У 1781 році повернувся до Чернігова, був радником карної палати, працював генеральним суддею. В цей час працював над книгою «Черниговского Наместничества топографическое описание с кратким географическим и историческим описанием Малыя России», де зібрав відомості з історії, природи, господарства, населення, соціально-економічного стану, побуту та здоров’я міст та містечок Лівобережної України другої половини XVIII століття.
   У Чернігові О. Шафонський прожив понад 30 років, порядкував у рідному селі. Помер Опанас Шафонський 27 березня 1811 року, похований на цвинтарі Воскресенської церкви в Чернігові.
   У 2016 році колишню вулицю Паризької Комуни в Чернігові перейменували на вулицю Опанаса Шафонського, так містяни вшанували пам’ять видатного земляка.

Опанас Филимонович Шафонський