«Хто думає про науку, той любить її»

(до 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди)

     Минає 300 років від дня народження Григорія Савича Сковороди, всесвітньо відомого українського генія, філософа, байкаря, просвітителя, письменника, поета, педагога.    Григорій Сковорода — це «людина-університет» своєї епохи, що за версією ЮНЕСКО  входить до п’яти мудреців світу – разом із Сократом, Конфуцієм, Спінозою і Махатмою Ганді. Їх усіх об’єднує принцип: «жив, як учив».
     Сам Григорій Сковорода мав виняткові здібності до навчання. Після здобуття початкової освіти у 16 років вступив до Києво-Могилянської академії – першого вищого навчального закладу в Україні. Вивчав латинську, грецьку, церковнослов’янську, польську, німецьку та інші мови. Грав на сопілці, флейті, скрипці, гуслях, лірі, бандурі, знайомився з творами багатьох філософів та письменників, від античних до йому сучасних.
     Кілька років (1750-1753) Г. Сковорода провів у закордонних подорожах у складі державної місії. Подорож сприяла розвитку поглядів філософа, набуттю досвіду, знайомству з культурою, побутом, історією, освітою європейських країн.
     У 1753 році викладав курс поетики (піїтики), який розробив сам, в Переяславській духовній семінарії. 1759-1768 р. працює у Харківському колегіумі, де поряд із педагогічною діяльністю продовжує літературну творчість: пише поезії та байки.
     Багато займався самоосвітою, навчався у природи та людей, навіть у своїх власних учнів… Можливо, саме ця здатність, спрага до засвоєння нового, невгамовний пошук істини, праця над самим собою і привели Сковороду до того рівня духовного та розумового розвитку, якого він досяг.
      Чудово освічена людина, Сковорода досконало знав багато стародавніх і нові європейські мови, давньогрецьку та римську філософію і літературу – Геракліта, Епікура, Платона, Аристотеля, Сенеку, Лукреція Кара та інших. Він стояв на рівні вищих досягнень науки і природознавства свого часу, слідував вченню Коперника і визнавав безліч світів.
     Любов до науки звучить у його творах і приватному листуванні. У листі до М. Ковалинського він писав: «Хто думає про науку, той любить її».
     Г.Сковорода – автор багатьох афоризмів і цитат. Філософ-гуманіст у своїх афоризмах вчить на власному прикладі як залишатись людиною за будь-яких обставин.
     До 300-річчя від дня народження українського генія пропонуємо відеоролик кращих афоризмів, крилатих висловів та цитат Григорія Сковороди про науку та навчання, вони дуже мудрі влучні та образні. Сподіваємося, деякі з них відгукнуться і у вас, допоможуть щось зрозуміти в  житті та розібратися у самому собі.