Меценат української культури

     Микола Миколайович Аркас народився у м. Миколаєві 7 січня 1853 р., в заможній сім’ї.
     Батько Миколи дослужився до адмірала, був головним командиром Чорноморського флоту, засновником пароплавства на Каспійському морі. Великий вплив на формування патріотичних почуттів Миколи Аркаса мала мати Софія Петрівна, яка походила з давнього козацького роду. Будучи сином високого посадовця, він одягався в український народний одяг.
     Микола отримав різносторонню освіту в училищі правознавства у Петербурзі.  Згодом навчався  на фізико-математичному факультеті Новоросійського університету в Одесі.
     Значну роль у мистецькому вихованні хлопця відіграв учитель музики Одеської гімназії композитор П. Ніщинський.
     У студентські роки Микола, брав участь у виставах Одеського нового театру. М. Аркас цікавився українським музичним фольклором, записував народні думи та пісні, запрошував на гастролі  в  Миколаїв кобзарів і бандуристів з усієї України.
     Оперу «Катерина», і музику, і лібрето до якої написав М. Аркас, спеціалісти вважають українською оперною класикою. Прем’єра опери відбулася 12 лютого 1899 р. в Москві.
     З часом у Миколи  з’явилася нова сфера творчих пошуків — він почав вивчати історію України, глибоко знайомитися з документальними матеріалами, друкованим доробком професійних істориків.  Науково-популярну працю М. Аркаса «Історія України-Руси» було видано в 1908 р. семитисячним масовим тиражем.
     Третім дітищем М. Аркаса, не менш улюбленим, ніж перші два, була культурно-освітня організація «Просвіта», яка виникла з його ініціативи в Миколаєві у 1907 р., яка ставила за мету допомогти розвитку української культури рідною мовою, запровадити свої книгозбірні та музеї.
     Помер 13 березня 1909 року в Миколаєві від несподіваного серцевого нападу. На похороні Миколи Аркаса були присутніми близько 10 тисяч осіб. Його поховано поруч з церквою на миколаївському Некрополі в сімейному склепі поряд з батьками.

Микола Аркас