Ніжинський державний університет святкує 200-річчя своєї діяльності.

      У середині 18 ст., у колі української інтелігенції панувала думка про відкриття першого університету на Лівобережжі  України. Реалізовуючи цю ідею, родина Безбородьків вирішила збудувати вищий навчальний заклад в межах своїх володінь. Землі графа Іллі Безбородька, його садиба, парк і сад розташовувалися на правому березі Остра в місті Ніжині.
Російський імператор Олександр І та його уряд, 29 липня 1805 р. підписали Указ про заснування Гімназії вищих наук у Ніжині.
      Головний навчальний корпус будував (1805—1817pp.) академік архітектури Луїджі Руска, будівництвом керував архітектор з Санкт-Петербурга Іван Францевич Лукіні. Споруда побудована на кошти братів Безбородьків, зовні вона більше нагадує палац.
Нарешті всі підготовчі роботи були закінчені, директором гімназії призначено професора В.Г.Кукольника. 17 вересня 1820 р. відбулося урочисте відкриття Гімназії вищих наук князя Безбородька, за статутом прирівняної до університету.
      Впродовж 200 років Ніжинський вищий навчальний заклад змінив низку назв та освітніх спрямувань. Сьогодні в стінах колишньої Ніжинської Гімназії вищих наук функціонує її спадкоємиць — Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя.
      Цей славетний університет виховав у своїх стінах  багатьох випускників, які стали спеціалістами у різних сферах, а також видатними, відомими людьми не тільки в Україні,  а  й далеко за її межами. 
      Наукова бібліотека пропонує зацікавленим читачам добірку матеріалів про історичний та творчий шлях  одного з найстаріших університетів України:

 «Від гімназії до університету».