Петро Могила- український політичний, церковний та освітній діяч

   21 грудня виповнюється 425 р. від дня народження П. Могили, який народився в 1596р.
Батьком Петра був валашський, а згодом молдавський господар Симеон Могила. Після його смерті, що сталася внаслідок зловмисного отруєння, родина  переїхала на українські землі, що були під владою Речі Посполитої.
   У школі львівського братства Петро одержав початкову освіту. Згодом продовжив навчання за кордоном, проте точних документальних підтверджень цьому немає. Свою кар’єру він розпочав при дворі коронного гетьмана, а потім і канцлера Станіслава Жолкєвського. Упродовж 1606-1618рр. був Київським воєводою, саме в цей час розпочинається його знайомство зі святинями Києва.
   Після завершення освіти  Петро Могила вступає на військову службу, 1621 р. бере участь у Хотинській битві, але вже через кілька років постригається у ченці. В 1627р. Могилу обирають архимандритом Києво-Печерської Лаври, а в 1632р. митрополитом Київським, Галицьким і всієї Русі. Своїми церковними реформами Могила повернув підірваний внаслідок Реформації авторитет церкви та вплив на суспільне життя. Він консолідував українську православну церкву, зміцнив авторитет духовенства та чернецтва, забезпечив розвиток шкільної освіти, книгодрукування. Він  започаткував колегіум, який розпочав свою діяльність у 1632р. і з часом став вищим навчальним закладом – академією. Його діяльність безпосередньо вплинула на формування національної свідомості українського народу.
   Петро Могила помер несподівано 1 січня 1647 р. .Незадовго до смерті він уклав заповіт в якому всі свої кошти, будинки, бібліотеку, яка була надбанням всього його життя- заповідав  колегіуму.
   Поховали П. Могилу 19 березня 1647р. в Успенській церкві Києво-Печерського монастиря. У 1996р. Петра Могилу прилучено до лику святих.

 

Петро Могила